hasici_volejbal_ikonaProfesionální hasiči z celé České republiky se sjeli dne 9. 11. 2010 do jihomoravského Hodonína, aby se zde utkali ve dvoudenním Přeboru Hasičského záchranného sboru České republiky ve volejbalu, a zjistili kdo je letos nejlepší.
A jihočeští hasiči, kteří již několik let pravidelně bojují o medaile, nemohli ani zde chybět. V posledních letech vždy přivezli bronzové medaile. I proto jejich cesta a cíle směřovaly k minimálně stejným metám.

Sestava týmu HZS Jihočeského kraje: Václav Svach (ST), Ctibor Cabadaj (TA), Miroslav Ferdan (JH), Jiří Struháček a Michal Škampa (oba ČK), Milan Hořava, Jan Vachek, Vít Nevšímal a Veronika Kolářová (všichni ČB)

Celkem se zde letos prezentovalo 10 týmů z jednotlivých HZS krajů a jeden tým ze Slovenska jako host, konkrétně z Trnavského kraje. Týmy byly rozděleny do dvou skupin.

Do skupiny A byly nasazeny loňský vítěz z Moravskoslezského kraje a vloni čtvrtý kraj Vysočina.  K nim byly nalosovány HZS krajů Libereckého, Středočeského, Pardubického a dále slovenský tým.

Do skupiny B byly  nasazeny druhý a třetí tým z loňska – Olomoucký kraj a právě Jihočeši. K nim los přiřadil HZS kraje Ústeckého, Královéhradeckého a domácí tým Jihomoravský.

Jihočeši vstupovali tedy do zápasů ve skupině B jako jeden z jejich favoritů. A svoji roli také od začátku potvrzovali. Když postupně porazili všechny tři přilosované soupeře v poměru 2:0, bylo jasné, že jim postup do semifinále přeboru neunikne. Stejně tak si pak počínal i jejich poslední soupeř ve skupině, vloni druhý tým z kraje Olomouckého. Jejich vzájemný zápas jen určil pořadí, z kterého do dalších bojů o medaile postoupí. Jihočeši prohráli první set, ale nakonec tento zápas otočili, vyhráli 2:1  a postupovali z prvního místa.
Ve skupině A byly boje o poznání dramatičtější a vyrovnanější. Do konce posledního zápasu nebylo jasné, které dva týmy postoupí. Nakonec došlo k velkému překvapení, kdy loňský vítěz – HZS Moravskoslezského kraje skončil ve skupině třetí a nepostoupil. Čekal ho jen boj o 5.-8 místo. Do závěrečných bojů tedy postoupil z prvního místa kraj Liberecký a z druhého kraj Vysočina.

predavani

Druhý den boje pokračovali tedy zápasy o celkové umístění. V prvním semifinále porazil Liberecký kraj svého soupeře z kraje Olomouckého 2:1 a těšil se na finále.

V druhém semifinále nastoupili Jihočeši, proti svému „tradičnímu soupeři“ z kraje Vysočina. Oba soupeři se velice dobře znají a téměř pravidelně proti sobě hrají v závěrečných fázích na těchto soutěžích důležité zápasy. Jihočeši mají velmi kladnou vzájemnou bilanci. A i tady se do svého soupeře zakousli a nakonec ho po dramatickém boji přehráli 2:1. Postoupili tak do vytouženého finále !!
Pořadatelé následně přestavěli hřiště na centrální kurt, aby všichni diváci viděli poslední dva zápasy přeboru.

Nejprve nastoupili k boji o 3. místo poražení semifinalisté - kraje Olomoucký a Vysočina. Opět byl k vidění velice vyrovnaný zápas. Tým z Vysočiny, který měl i větší počet hráčů a mohl tudíž i střídat, však v prvním setu na svého soupeře nestačil a prohrál. V setu druhém se ale rozehrál a až do koncovky vedl. Ovšem tam Olomoucká šestice hráčů zabrala a nakonec dotáhla set i celý zápas do vítězného konce. Zaslouženě se radovali z bronzového stupně.

A pak už jen přišlo na řadu velké finále. Kraje Jihočeský a Liberecký proti sobě – každý z nich na opačné straně republiky, v každém týmu dva reprezentanti, ovšem oba se stejným cílem : vyhrát.

Od prvních míčů byla vidět velká snaha všech zúčastněných hráčů. Bohužel Jihočeši trochu ztráceli. Bylo to hlavně vidět na horší hře v poli. Povedlo se jim srovnat až v samém závěru setu na 22:22, jenže bohužel, pak třikrát neuhráli na smeči a prohráli set 22:25.
V setu druhém zlepšili obranu, začalo se dařit na příjmu a v poli a i v útoku byli lepší. To vše přineslo ovoce a set vyzněl pro Jihočechy, kteří tak srovnali.

Musel přijít rozhodující třetí zkrácený set.  Vše podstatné se stalo hned v úvodu, kdy Jihočeši nastoupili a svoji výbornou hrou si vytvořili náskok 4 bodů, který dále udržovali. Strany se otáčeli za stavu 8:4 pro Jihočeský tým. Jejich tlak na soupeře neustával a když posledním míčem vytloukli blok Liberce, vypukl na straně Jihočechů gejzír radosti a štěstí.
Jihočeši to překvapili nejen sebe, vyhráli a stali se vítězem této soutěže na republikové úrovni opět po dlouhých pěti letech.