vagai-xVůbec první romský římskokatolický duchovní v České republice, jáhen a kaplan Vojtěch Vagai zemřel na konci února. V sobotu se uskuteční jeho pohřeb a ostatky budou uloženy do rodinného hrobu, informovalo o tom ve čtvrtek Biskupství českobudějovické.

"Bratr Vojtěch odešel po dlouhém a těžkém utrpení, během něhož ho mnozí doprovázeli modlitbami. V nemocnici v Českém Krumlově odešel v tichosti obklopen svou rodinou," uvedl pro agenturu Mediafax českobudějovický biskup Jiří Paďour.

Pohřeb se uskuteční v sobotu v 10 hodin ve farním kostele sv. Víta v Českém Krumlově.

Dvaapadesátiletý Vagai se narodil ve slovenské Nitře, ale už jako malý chlapec se s rodiči přestěhoval do jižních Čech na Českokrumlovsko. Původně se vyučil malířem pokojů a kromě jiného strávil několik let ve vrátnici jednoho jihočeského podniku, kde se měl čas připravovat na zkoušky na teologické fakultě.

Svou duchovní cestu začínal jako ministrant a vše naznačovalo, že se stane knězem. Po vojně však potkal svou ženu Annu a oženil se. Jáhnem se mohl stát v roce 1993 díky povolení druhého vatikánského koncilu z roku 1965, podle kterého může v zemi, kde je nedostatek duchovních, přijmout jáhenské svěcení i ženatý člověk. Ten pak přijímá celibát manželství, a pokud ovdoví, nesmí se znovu oženit. Vojtěch Vagai naposledy pomáhal českokrumlovskému biskupovi a zajížděl do sedmi farností, například do Větřní, Přídolí, Kájova či Hořice, kde měl na starosti bohoslužby, křtiny, svatby, pohřby a učil také náboženství.

Vojtěch Vagai měl se svou ženou tři syny. Jeden z nich následoval jeho duchovní cestu. Stal se jáhnem a zanedlouho bude vysvěcen na kněze.

zdroj: MEDIAFAX