Jihočeské památkové objekty spravované Národním památkovým ústavem (NPÚ), územní památkovou správou v Českých Budějovicích, navštívilo až doposud v průměru o 12 procent více turistů než v loňském roce. Od ledna do července 2014 si některý z hradů, zámků a dalších památek vybralo za svůj cíl 582 880 návštěvníků.

Jedenáct památek ze třinácti, které spravuje českobudějovická územní památková správa NPÚ, hlásí oproti loňsku zvýšenou návštěvnost. Nejvíce lidí každoročně zavítá na SHZ Český Krumlov, který koncem července dosáhl bezmála dvousettisícové hranice (199 840), a SZ Hluboká, kam se doposud podívalo 141 784 lidí. Do první pětice nejnavštěvovanějších jihočeských památek již stabilně patří SZ Červená Lhota (39 128), SH Rožmberk (35 040) a SHZ Jindřichův Hradec (32 243). Největší nárůst v počtu návštěvníků oproti loňsku je však patrný na zámku Kratochvíle, kde se oproti loňskému počtu 14 268 vyšplhala návštěvnost na 21 234 lidí.

REKLAMA

Památkové objekty lákají k návštěvě nejen klasických prohlídkových tras, ale každoročně chystají desítky dalších kulturních akcí. V nabídce samozřejmě nechybí oblíbené noční či kostýmované prohlídky, hudební i divadelní festivaly, výstavy, koncerty, šermířská vystoupení nebo taneční večery. „Příznivý průběh dosavadní návštěvnické sezóny ovlivnilo i mírné zimní a jarní počasí, které nám dovolilo zpřístupnit některé památky v předstihu,“ podotýká ředitel českobudějovické územní památkové správy NPÚ Petr Pavelec.

Také v srpnu se mohou návštěvníci těšit na zajímavé kulturní akce. Jejich vyvrcholením bude Hradozámecká noc, která se uskuteční v sobotu 30. srpna 2014. V noci se tak otevře více než 70 státních i nestátních památek po celé republice, v jižních Čechách se do akce zapojí osm památkových objektů.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

 

REKLAMA