zamek_kratochvileHudba a tanec nebeských sfér, živé obrazy na vodní hladině, ohňostroj a spousta další zábavy i šancí k meditaci ozdobí svatbu Slunce a Země, která se příští týden odehraje v zahradě zámku Kratochvíle u Netolic. Lidé tam mohou strávit čtyři večery od 20. do 23. června, tedy jak slunovrat, tak svátek svatého Jana.

„Toto období je mimořádné. Letos ještě víc než v minulých letech, protože jeho magii už nyní posílí úplné zatmění Měsíce při úplňku a brzy také částečné zatmění Slunce. Renesanční astrologové, alchymisté a filosofové by jistě nabádali lidi k tomu, aby se v těchto dnech zastavili a přemýšleli o věcech duchovních,“ naznačuje režisérka Kateřina Melenová.

Po velkém úspěchu v loňském roce organizátoři opět připraví dvě iniciační cesty do zahrady snů, které zahradou projdou muži a ženy zvlášť, aby se na konci zase setkali a stali se účastníky královské svatby Titanie a Oberona i hostiny elfů. Návštěvníci si mohou uvít věnce z břečťanu, nechat si na tělo nakreslit ornamenty, očistit se dýmem vonných bylin či projít labyrintem. Program bude ještě bohatší než loni a skýtá mnohá překvapení.

Každý večer bude trochu jiný: první oslaví konec pětadvacetileté rekonstrukce letohrádku, druhý připomene slunovrat, třetí večer čeká diváky největší historický ohňostroj a poslední termín patří svátku sv. Jana.

Slavnost zdůrazňuje potřebu harmonie a propojení ženského a mužského principu ztělesněného shakespearovskými postavami. Staví na spolupráci herců s neherci - právě tím je jedinečná, protože stírá hranici mezi aktéry a publikem. „Bude to společné sdílení magického času letního slunovratu. Ústředním motivem je svatební obřad spojený s požehnáním úrodě a oslavou plodnosti, což je jeden z nejstarších rituálů,“ dodává režisérka.

Dualitu světa toužícího po jednotě, kráse a harmonii vzývala renesance. Proto je právě letohrádek Kratochvíle se zahradou a vodním příkopem pro tuto akci jako stvořený.  Byl letním sídlem Rožmberků a Eggenbergů, takže vždy patřil hlavně zábavě a hodování. Nyní zámek získal zpět svoji renesanční podobu, čímž nastává ten pravý čas oživovat také park s vodním příkopem tak, jak tam v době rozkvětu bývalo zvykem.

První novodobá Svatojánská slavnost se odehrála už loni a přilákala na 900 návštěvníků. Letos spojilo síly víc aktérů, kromě zámku a občanského sdružení Teatrum Mundi také divadelní společnost Studio dell’arte, Divadelní společnost Barevný děti a mnoho výrazných uměleckých osobností, jako jsou Milan Cais a Jiří Hradil (členové hudební skupiny Tata Bojs), známý hráč na australský domorodý nástroj didgeridoo Ondřej Smeykal i performer a výtvarník Petr Nikl.

Nově letos nabízejí organizátoři dopravu na Kratochvíli autobusy z parkoviště z Mariánského náměstí v Českých Budějovicích a zpět. Je ale třeba se předem objednat v agentuře M-ars na tel.: 387 438 364 nebo 606 865 037.

PROGRAM:
  • 20.00 - 21.30 čekání na soumrak …naladění k oslavě … hudba, akrobati, věnce z břečťanu, kouzelný nápoj, slavnostní ornamenty kreslené na tělo, hostina elfů, očištění dýmem vonných bylin, průchod labyrintem a iniciační cesta do zahrady snů.
  • 21.30 - 22.30 královská svatba a tanec nebeských sfér …divadlo na vodní hladině, živá hudba / Ondřej Smeykal, Milan Cais a Jiří Hradil(Tata Bojs)/, tanec, historický ohňostroj
Více na www.teatrummundi.cz