nemocnice_strakoniceOčkování dětí proti tuberkulóze nabízí nemocnice ve Strakonicích. Agenturu Mediafax o tom ve čtvrtek informoval ředitel zařízení a předseda představenstva Tomáš Fiala.

Očkování proti TBC nabízí zařízení i přesto, že v současné době není povinné. Zájemci se mohou hlásit přímo u kalmetizační sestry.

“S účinností od listopadu loňského roku bylo zrušeno povinné plošné očkování u novorozenců v celé České republice s výjimkou rizikových jedinců. Míra užitečnosti očkování klesá s výskytem onemocnění v dané populaci. Přesto se tento druh onemocnění v posledních letech objevuje, i když v jižních Čechách zcela ojediněle,“ řekl ředitel nemocnice a lékař Tomáš Fiala.

Očkují se proto pouze děti, u nichž je vyšší pravděpodobnost vzniku tuberkulózy. Závažnost rizika infekce je posuzována u dětí již v porodnici a následně pak ještě dětským lékařem a případně odborným plicním lékařem.

Očkování má být provedeno do šesti týdnů. Nepovinné očkování na žádost rodičů dítěte se provádí po 6. měsíci života, nejpozději však v 16 letech věku.

Od března 2009 bylo v ČR zrušeno i povinné přeočkování proti TBC dětí v 11 letech. Účinnost revakcinace není odborně podložená, nemá žádný vliv na zamezení tuberkulové infekce, proto samotná není ani doporučována. “Revakcinaci lze provést pouze na žádost rodičů a po podepsání informovaného souhlasu. Očkování se provádí u dětí po provedení tuberkulínové zkoušky,“ podotkl Fiala s tím, že po jejím odečtení po 72 hodinách po aplikaci v případě její negativity může být dítě naočkováno.

Je proto podle odborníků nutné počítat vždy se dvěma návštěvami kalmetizačního střediska a to v úterý a pátek, většinou poslední týden v měsíci.

zdroj: MEDIAFAX