elektrosrotKaždý obyvatel kraje Vysočina prostřednictvím kolektivního systému ELEKTROWIN za prvních šest měsíců letošního roku zrecykloval 1,25 kg elektrošrotu. Ve srovnání s ostatními regiony se tak ve sběru bílé techniky Vysočina umístila na sedmém místě.

V Plzeňském kraji, který se umístil na prvním místě, každý občan zrecykloval téměř 2 kg elektroodpadu. V celkovém objemu sesbíraného elektroodpadu kraj Vysočina skončil s přibližně 647 tunami bílé techniky na jedenáctém místě. První příčku obsadil Středočeský kraj (1 606 tun), následovaný Prahou (1 499 tun) a Jihomoravským krajem (1 123 tun).

„Těší nás, že navzdory současné nelehké ekonomické situaci Češi ve sběru elektroodpadu nepolevili a vysloužilou elektroniku nadále recyklují,“ uvádí Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN, a dodává: „Pomáhají tak zejména životnímu prostředí. Největší podíl sesbíraného elektroodpadu tvoří již stabilně chladničky a mrazničky. Díky jejich recyklaci navíc předcházíme úniku nebezpečných látek do okolí. Problematické jsou především freony, které významně přispívají ke změnám klimatu.“

Recyklací se uspoří také značné množství energie, vzácných kovů i dalších nerostných surovin. Opětovně se dá využít až 90 procent hmotnosti elektrospotřebičů. „Například recyklací běžné chladničky se dá ušetřit až 20 kg železa a 16 kg plastů. Kromě toho se ušetří na 216 kWh elektřiny a více než 20 litrů ropy, čímž se do ovzduší dostane o 57 kg méně emisí oxidu uhličitého,“ vysvětluje Tvrzník. Jenom na Vysočině tak recyklace vysloužilých elektrozařízení zabránila vzniku přibližně 970 tun oxidu uhličitého a ušetřila přes 3 750 MWh elektřiny, která by průměrné pračce vystačila na téměř 6 milionů pracích cyklů.

Celkem Češi v prvním pololetí odevzdali 12 067 tun elektroodpadu, z toho 7519 tun chladniček a mrazniček. Následovaly velké spotřebiče jako sporáky, pračky a myčky na nádobí o celkové hmotnosti 3581 tun. Ze sběrných košů navíc ELEKTROWIN získal téměř tisíc tun vysavačů, mixérů, holících strojků a dalších malých spotřebičů.