STIHL mistrovstvi 2013 ikonaČeské želízko v ohni Martin Komárek slaví další úspěch. Po minulém roce, kdy na světovém šampionátu skončil druhý, letos opět zabojoval a dosáhl na skvělou třetí příčku. Ve stuttgartské Porsche Areně se ve dnech 25. a 26. října sešla celá špička dřevorubeckého sportu STIHL Timbersports z více než 20 zemí, aby bojovala o titul mistra světa. Ten si nakonec odnesl Brad De Losa z Austrálie, druhý skončil Američan Matthew Cogar.

Technická preciznost, výkonnost a rychlost zároveň – to vše muselo čtrnáct největších dřevorubců zvládnout na Mistrovství světa STIHL TIMBERSPORTS 2013 ve Stuttgartu. Nový herní systém přinesl opravdu tvrdý boj o titul. Jakákoli chyba či nezvládnutí disciplíny bylo postiženo vypadnutím ze hry. Martin Komárek měl vysoké ambice. Ty vycházeli z dosavadních úspěchů na předešlých mistrovstvích světa – na sedmi turnajích získal celkem pět medailí, dále je čtyřnásobný mistr Evropy, držitel světového rekordu disciplíny STIHL Stock Saw a vicemistr světa 2012. Těžkou úlohu dostat se mezi šest nejlepších do finále zvládl a nakonec dosáhl až na bronzovou medaili.

„Vzhledem k nedostatečné přípravě kvůli zdravotním problémům byl pro mě letošní ročník ohromně těžký. Měl jsem cíl dostat se do finále mezi šest nejlepších a být nejlepším Evropanem. Disciplíny šly velmi rychle po sobě, což bylo náročné nejen fyzicky, ale i psychicky. Takže jsem ani nevěřil v možnost být na stupních vítězů. Nakonec se to ale povedlo,“ komentuje závod Martin Komárek. O svém úspěchu dodává: „Celkově šestá medaile je pro mě opravdu skvělý úspěch. Všech šest finálových dřevorubců mělo stejnou šanci získat medaili. O to víc je pro mě cennější, že jsem obstál i vzhledem k tomu, že všichni podávají stále lepší a lepší výkony.“

Během prvního kola se dřevorubci utkali ve třech disciplínách Standing Block Chop, STIHL Stock Saw a Underhand chop. Vedení se s nejlepšími časy ujal Australan Brad De Losa, který i v dalším kole nechyboval. Mezi devítkou dřevorubců si v disciplínách Springboard a Single Buck zajistil dostatečný předstih a měl tak ke zlatu velmi blízko. Posledních šest nejlepších se utkalo v disciplíně Hot Saw, kde se rozhodovalo především o druhém a třetím místě. Američan Matt Cogar, Němec Robert Ebner a náš Martin Komárek bojovali do krve. Nepovedená disciplína vyřadila Roberta Ebnera a o vítězích rozhodl celkový součet bodů ze všech jednotlivých disciplín – mistr světa Brad De Losa získal 77 bodů, Američan Matthew Cogar 69 bodů, za nímž o pouhý bod zaostal Martin Komárek s 68 body. Vlastník pěti titulů a obhájce z minulého roku Jason Wynyard z Nového Zélandu, skončil pátý.

V soutěži týmů naše reprezentace složená dřevorubců z Martina Komárka (Standing Block chop), Martina Roušala (STIHL Stock Saw), Jana Svobody (Underhand Chop) a Zdeňka Maťhy (Single Buck) neuspěla.