Hodina H letos pořádá Živou knihovnu i v Pacově. V sobotu 18. srpna v dopoledních hodinách si návštěvníci Pacova a festivalu Pacovský poledník budou moci popovídat s „živými knihami“. Seznámí se tak se zajímavými lidmi a zajímavými životními příběhy.

První „živá knihovna“ se konala v Dánsku v roce 2000, přesto se to stále může v českých poměrech a v Kraji Vysočina zdát jako nový typ akce. Návštěvník takové knihovny si místo běžné knihy může vypůjčit „živou knihu“. Přečte si krátký medailonek s informacemi, o čem daná „živá kniha“ je, vlastně takový souhrn životního příběhu daného člověka. Pak si promyslí, zda si s tím člověkem chce popovídat v soukromí, a pokud ano, rozhovor si na daný čas rezervuje. Když má pak „živou knihu“ jen pro sebe, může se ptát na to, co ho zajímá. Samozřejmě je nutné dodat, že se ke knize, tedy i „knize živé“, musíte chovat s ohledem a vrátit ji nepoškozenou.

REKLAMA

„A o co jde především? Nesoudit knihu podle obalu a bořit předsudky. Seznámit se s netradičními lidmi, netradičními osudy a přijít na to, že ačkoliv mohou být lidé jiní, i tak jsme si podobní, i tak jsme všichni jen lidé, i tak mají ‚živé knihy‘ stejné radosti a strasti jako my, jen je jejich život jistým způsobem jiný, což ale neznamená špatný,“ říká za pořadatele Eva Havlíčková s tím, že návštěvníci akce Živá knihovna v Pacově si mohou přečíst živé knihy Jára, Daria, Petr, Kateřina a Albi. Osudy jsou různé – duševní onemocnění, oběť domácího násilí, práce s autisty, muslimka pracující pro HateFree a člověk vyrůstající v dětském domově. To je jen stručné představení, ale příběhy jsou mnohem delší, zajímavější a čtivější. „Jistě vás vtáhnou do děje a možná vám i změní pohled na život nebo alespoň nějaký názor či postoj,“ dodává Eva Havlíčková.

Projekt je realizován za podpory KOUS Vysočina a Kraj Vysočina.

Více informací o Hodině H najdete na www.hodinah.cz nebo přímo v jejím sídle v Hrnčířské ulici 111 v Pelhřimově.