den_izs_strakonice_13052011_ikoHZS Strakonice pořádal v pátek 13. května v rámci propagace požární ochrany preventivně-výchovnou akci pod názvem „Den se složkami IZS“. Akce se konala v dopoledních hodinách ve sportovním areálu „Blanice“ ve Vodňanech u příležitosti celostátně vyhlášeného „Dne požární bezpečnosti“. Na pořádání akce se rovněž podílely další složky působící na okrese Strakonice v rámci integrovaného záchranného systému, a tou byly Policie ČR, ZZS Strakonice a Armáda ČR.

UVNITŘ ČLÁNKU SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT FOTKY Z AKCE!

Před devátou hodinou začaly do prostoru „Blanice“ proudit skupiny dětí ze všech vodňanských škol, počínaje mateřskými, základními, přes TRIVIS až po komicky oblečené a nalíčené studenty gymnázia, kteří tento den zároveň pořádali svůj Majáles. Nakonec se zde sešlo téměř k šesti stovkám diváků a celý areál tak byl více než zaplněn. Akce byla zahájena krátce po deváté výstřelem barevné signální světlice a za přítomnosti senátora Parlamentu ČR Bc. Ing. Miroslava Krejči, CSc. a starosty města Ing. Viktora Blaščáka se rozběhl celý program.

den_izs_strakonice__1
Jako první zhlédli diváci ukázku činnosti příslušníků HZS Strakonice v podobě lezecké skupiny. Dvojice lezců předváděla, jakým způsobem lze provést záchranu zraněné osoby dvacet metrů nad zemí.

den_izs_strakonice__2

Další dynamickou ukázku měla v programu Policie ČR. Z krajské správy dorazila celá zásahová jednotka, která ve spolupráci s příslušníkem Armády ČR sehrála efektní scénář, ve kterém předvedla způsob zadržení pachatele trestné činnosti unikajícího osobním vozidlem. Drsné zacházení a hlavně samopalů, mířící na zadrženého, jen dokreslovaly reálnost a opravdovost celé situace.

den_izs_strakonice__3

Automobilu, tentokrát v patřičně „havarovaném“ stavu, byla věnována i třetí ukázka, kterou zajistili vodňanští profesionální hasiči z místní stanice HZS. Byl připraven scénář dopravní nehody, při níž došlo ke zranění dvou osob. Jedna z nich se nacházela zaklíněná pod vozidlem, druhá ve vozidle. Hasiči nejprve pomocí zvedacích vaků nadzdvihli obě vozidla a vyprostili zraněného a dále pomocí hydraulické vyprošťovací soupravy vystříhali zraněného řidiče z pomačkaných plechů. V této ukázce se spolu s HZS představila i ZZS Strakonice.

den_izs_strakonice__4

Velmi zajímavou podívanou připravil krajský policejní pyrotechnik, který poutavý výklad, týkající se mimo jiné i např. zábavní pyrotechniky, doplnil i praktickou demonstrací účinnosti výbušnin. Všichni se tak nestačili divit, co dokáže napáchat byť jen jediný gram některých trhavin. Zájemci si rovněž mohli vyzkoušet několik desítek kilogramů těžký pyrotechnický oblek, ve kterém někteří sotva stáli na nohou.

den_izs_strakonice__5

Prostor v programu dostal i nejlepší přítel člověka. Čtyřletý německý ovčák Iron při svém vystoupení parádně „mával a házel“ s figurantem, do jehož polstrovaného rukávu se s velkou chutí a gustem zakusoval vždy, když dostal povel a příležitost. A nutno říci, že si tak získal zasloužený respekt a potlesk všech přihlížejících. Policejní služební kynologové přijeli do Vodňan přímo z pátrací akce, do které byli ten den ráno nasazeni.

den_izs_strakonice__6

Závěr programu patřil znovu profesionálním hasičům z Vodňan. Pátek třináctého byl dnem požární bezpečnosti, a proto nemohl „bezpečný požár“ chybět. Na Blanici vzplála nádrž hořlavé kapaliny, která byla po chvíli bez problému uhašena střední pěnou. Pozornost přihlížejících budila nadpozemsky neskutečná postava hasiče, oděného pro tuto příležitost do speciálního protižárového obleku.

den_izs_strakonice__7

Všechny zúčastněné složky IZS měly rovněž v průběhu celého dopoledne na místě svá propagační stanoviště. U hasičů se malovalo a soutěžilo, policisté měli připravený test znalostí z bezpečnosti silničního provozu. Děti si rovněž mohly prohlédnout a vyzkoušet hasičskou výstroj nebo oblečení příslušníka policejní zásahové jednotky. Zajímavé stanoviště měla připravené rovněž Armáda ČR, konkrétně 25. protiletadlová raketová brigáda ze Strakonic, která přijela s technikou a ruční výzbrojí. Co chvíli areálem zněla střelba ze samopalu a nad hlavami se přítomným, jako malý ohňostroj, vznášely světlice.

den_izs_strakonice__8

Počasí nám přálo a ukázky měly spád. Krátce před dvanáctou byl program u konce a děti se rozcházely zpět do svých škol. Obdobná akce se konala již v roce 2007 ve Strakonicích, nebo v minulém roce ve Volyni. Letos měla příležitost vidět činnost složek IZS i vodňanská veřejnost a žáci místních škol.

REKLAMA

 

den_izs_strakonice__10

den_izs_strakonice__11den_izs_strakonice__12

den_izs_strakonice__13

den_izs_strakonice__14

den_izs_strakonice__15

den_izs_strakonice__16

den_izs_strakonice__17

den_izs_strakonice__18den_izs_strakonice__19den_izs_strakonice__20

den_izs_strakonice__21

den_izs_strakonice__22den_izs_strakonice__23den_izs_strakonice__25den_izs_strakonice__26den_izs_strakonice__27den_izs_strakonice__28den_izs_strakonice__29