OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Na Lipenské přehradě nedaleko místa, kde v letních měsících mezi Horní Planou a Bližší Lhotou funguje přívoz, si v úterý v odpoledních hodinách chtěl řidič osobního automobilu zkrátit cestu přes led. Kvalita ledu však byla vzhledem k teplotám nad bod mrazu nedostatečná a vůz se propadl do vody.

REKLAMA

Informaci o propadlém autě obdrželo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje na tísňovou linku krátce před 15. hodinou. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Frymburk včetně člunu, svolána byla jednotka SDH obce Horní Planá. Dále byla aktivována potápěčská skupina HZS Jihočeského kraje. O události byly také informovány Česká inspekce životního prostředí a Povodí Vltavy, a. s.

auto pod ledem lipno 24022015 1

Jako první do Bližší Lhoty přijela frymburská jednotka, jejíž velitel podal zprávu, že osobní automobil značky Peugeot je až po střechu potopený pod vodou ve vzdálenosti přibližně 50–60 metrů. Jeho řidič je na břehu bez zjevných zranění. Sám auto opustil ihned, co se začalo potápět, a to ještě před příjezdem hasičů. Další průzkum, který frymburští hasiči provedli v oblecích určených pro práci na vodě, ukázal, že z vozu nevytékají žádné provozní kapaliny.

Velitel zásahu po dohodě s řídícím důstojníkem HZS Jihočeského kraje rozhodl o dalším postupu, a to že hasiči nejprve prořežou v ledu cestu k potopenému autu a následně jej vytáhnou na břeh. Jako posilová jednotka proto na místo vyjel automobilový jeřáb z českobudějovické stanice, jednotka HZS obce Frymburk a také českobudějovický kontejner pro případné týlové zabezpečení na místě zásahu.

auto pod ledem lipno 24022015 2

Další snímky ze zásahu najdete na našem Facebooku. Foto a video: HZS Jihočeského kraje

Potápěči HZS Jihočeského kraje od břehu až k potopenému autu motorovými pilami prořezali led, odřezané ledové desky natlačili pod ledovou plochu a vytvořili tak „vodní“ cestu pro vytažení vozu. Na auto pak hasiči upevnili zvedací vaky a lano z jeřábu. Pak bylo možné Peugeot dotáhnout až na břeh.

Zde byl vůz předán Policii ČR a majiteli, na kterém bylo, aby si zajistil odtah.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA