Podle údajů Českého červeného kříže zemře při autonehodách osm až deset procent lití proto, že jim nebyla poskytnuta první pomoc. Odborníci se shodují, že v České republice neumí stále velké množství lidí poskytnout první pomoc. Školy na Vysočině proto do svých výukových programů zařazují stále více praktické semináře první pomoci, které lektorují záchranáři.
„Každý rok pořádáme intenzivní kurz první pomoci pro studenty třetích ročníků. Právě v těchto třídách se probírá v biologii člověk, takže je na co navazovat,“ sděluje zkušenosti učitelka biologie na Katolickém gymnáziu v Třebíči Michaela Juránková a dodává, že garantem kurzů je kraj Vysočina. Kurzy jsou tak připraveny odborníky v této oblasti – pracovníky rychlé záchranné služby.
Účelem kurzu je prakticky seznámit studenty, jak se chovat v situaci ohrožení života, jak poskytnout předlékařskou první pomoc, jak zajistit místo nehody, komu zavolat a také co říct do telefonu. Důraz je kladen na praktickou část, kdy si každý student vyzkouší masáž srdce a dýchání z úst do úst na cvičné figuríně. „Tyto znalosti bychom neměli podceňovat. Správně a včas poskytnutá první pomoc může zachránit lidský život. Přestože by se mělo jednat o samozřejmost, většina lidí neví, jak by se v kritické situaci měla chovat,“ hodnotí současnou situaci lékařka Kateřina Vrzalová.
„Katolické gymnázium pořádá pro své studenty tyto kurzy už pátým rokem. Máme s tím velmi dobré zkušenosti. Studenty to zajímá, ptají se, zkoušejí nácviky. Nevím, zda se někdo reálně ze studentů setkal s tím, že musel poskytnout první pomoc, ale my jim nabízíme přípravu pro případ, že by tuto situaci museli řešit,“ říká Michaela Juránková a doplňuje, že další kurz první pomoci na Katolickém gymnáziu je pro studenty připraven na středu 8. prosince.
Kurzy první pomoci na školách mohou zachránit lidské životy
- Podrobnosti