OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

doktor_03_receptHejtman Vysočiny Jiří Běhounek a zástupci krajského odboru zdravotnictví ve středu celé dopoledne jednali s řediteli všech pěti krajských nemocnic o situaci, která by mohla nastat v regionálním zdravotnictví začátkem března 2011 vlivem avizovaného odchodu lékařů. Odchody z nemocnic na Vysočině podložilo svou výpovědí 56% lékařů. Nejvíce v Nemocnici Jihlava. POSLECHNĚTE SI KOMENTÁŘ HEJTMANA JIŘÍHO BĚHOUNKA K CELÉ SITUACI!
 
První muž kraje Vysočina dnes na tiskové konferenci informoval, že hejtmanství spolu s vedením nemocnic prodiskutovalo vzniklou situaci a hledá všechny cesty vedoucí k variantnímu řešení různých situací v souvislosti s vývojem v nemocnicích. "Ředitelé nemocnic předložili první přehledy o struktuře nejvíce postižených oddělení. Z těchto prvotních přehledů vyplynulo, že nejvíce ohrožené jsou odbornosti ARO, chirurgie, interna a gynekologie- porodnictví. Máme dva měsíce na to, aby v případě, že nebude nalezeno ministerstvem zdravotnictví a vládou řešení této pro Vysočinu kritické situace, konkretizovali řešení péče o závažná onemocnění, traumata a celkově intenzivní péči. Kompletní sérii scénářů můžeme zveřejnit až ve chvíli, kdy budou doladěny,“ informoval hejtman Vysočiny Jiří Běhounek s tím, že se také v nejbližší době sejde opakovaně se zástupci lékařských odborů na Vysočině, k čemuž na centrální úrovni ještě nedošlo. Součástí připravovaných a rozpracovávaných krizových kroků je na Vysočině i řešení udržení nelékařských profesí a středního zdravotnického personálu.


V budoucí personální struktuře oborů je prvotní předpoklad, že krajská Nemocnice Pelhřimov bude schopna v míře svých kapacit poskytnout nadále intenzivní zdravotní péči. Ostatní krajské nemocnice budou dělat vše pro to, aby zajistili nutnou ambulantní péči plus případný provoz lůžkových oddělení.

Nemocnice Počet lékařských úvazků Počet podaných výpovědí v %
Nemocnice Jihlava                 159             68% (109 úvazků)
Nemocnice Havlíčkův Brod                 130             51% (66 úvazků)
Nemocnice Pelhřimov                  92
            35% (33 úvazků)
Nemocnice Třebíč  
                125             55% (69 úvazků)
Nemocnice Nové Město na Moravě                 130
            62% (80 úvazků)
Tab.1: Statistika výpovědí v nemocnicích kraje Vysočina (v úvazcích)            zdroj: kraj Vysočina

V loňském roce kraj Vysočina dotoval provozy pěti krajských nemocnic částkou 213 milionů korun. Například v roce 2009 kraj přidal neplánovaně na paty zaměstnanců ve svých zdravotnických zařízeních 32 mil. korun. To vyvrací tvrzení ministra zdravotnictví Hegera, že kraje se na platech v nemocnicích nepodílejí.
 
Hejtmani krajů České republiky by se s ministrem zdravotnictví měli sejít už příští týden v Brně. "Očekávám, že nás pan ministr bude informovat o zásadních a smysluplných řešeních, která podporuje a stojí za nimi i vláda," uvedl hejtman Běhounek s tím, že dosud zveřejněná dílčí centrální patření takovými nejsou. O řešení problémů se zajištěním zdravotní péče v regionu bude hejtman Vysočiny hovořit v nejbližších dnech i se členy Bezpečnostní rady kraje.
REKLAMA