OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Peletovací stroj, Školní kogenerační jednotka nebo řízení chytré domácnosti – projekty, které mimo jiné posílá porota Krajské konference se soutěžní přehlídkou žákovských projektů Enersol 2019 do celostátního kola a budou reprezentovat středoškolské inovace made in Vysočina 21. a 22. března 2019 v Pardubicích.
 
V kategorii Enersol a praxe, kam postoupilo na základě rozhodnutí první poroty osm prací na témata OZE, úspor energií, ochrany životního prostředí, snižování emisí v dopravě nebo odpadového hospodářství a aktuální otázky úspor vody, se stal vítězem student 4. ročníku oboru technické liceum SPŠ Třebíč Adam Abrahám ze SPŠ s prací Peletovací stroj, aneb topíme úsporně. „Můj projekt má vyřešit využití velkého množství dřevního odpadu. Doma využíváme pro vytápění dávkovací kotel na pelety, k této problematice mám blízko a inspiroval jsem se potřebou praxe,“ uvedl Adam Abrahám. S ním do celostátního kola postupují Jan Vondráček ze SŠS Třebíč. (2. místo, název práce Školní kogenerační jednotka), Martin Hein s Janem Řehořem z VOŠ a SPŠ Žďár n. S. (3. místo, název práce Pedálové ovládání umyvadla) a Tomáš Barák ze SŠS Třebíč (4. místo, název práce Má rekuperace smysl?).

První a druhé postupové místo v kategorii Enersol a inovace obsadili Martin Gabrhel ze SPŠ Třebíč se zajímavou prací Chytrá domácnost a Petr Novák s Janem Pöndlem, žáci SŠPTA Jihlava, kteří prezentovali práci Piezoelektřina a její využití v energetice. „Na začátku projektu Chytrá domácnost byla reálná potřeba mojí babičky pohodlně řešit běžný domácí provoz, vybrané úkony teď ovládá přes svůj mobilní telefon. Nejde jen o záležitost řešící úspory, ale nabízející i zabezpečení. Práce na tomto projektu mi zabrala zhruba půl roku,“ prozradil oceněný Martin Gabrhel.

V kategorii Enersol a popularizace budou reprezentovat Kraj Vysočina na národním kole, které se bude konat 21. a 22. března 2019 v Pardubicích, žáci OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava Jakub Benda a Erik Kocour s prací Výprava za vodními zdroji.

REKLAMA

„Letošní ročník byl opět zdařilý. Práce měly vysokou kvalitu a všichni žáci je odprezentovali velmi dobře,“ říká ředitel regionálního vzdělávacího centra pro projekt Enersol v Kraji Vysočina Josef Váca, který dodává, že každá z prací by si zasloužila postup dále, ale pravidla to neumožňují. Ceny vítězům předal hokejový internacionál Milan Chalupa.

Projekty Kraje Vysočina mají v národní  soutěže velký potenciál navázat na předchozí úspěchy. V posledních osmi letech z národního kola šestkrát Vysočina získala palmu vítězství a jedenkrát skončily projekty druhé. Nejlepší projekt v rámci ČR bude zemi reprezentovat na mezinárodním kole, které bude hostit v půli dubna slovenská Senica.

REKLAMA