OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Čas dovolených se blíží, zkontrolujte si platnost cestovních dokladů.
Pracovníci správního odboru jihlavského magistrátu se každoročně setkávají s nešťastnými klienty, kterým pokazila dovolenou formalita – neplatný cestovní doklad. Úřad doporučuje si doklady zkontrolovat s dostatečným předstihem.

„Nejrychlejší cesta pro získání dokladů trvá 24 hodin. Takzvaný „rychlopas“ stojí pro dospělého šest a pro dítě dva tisíce korun. Dále si lze za tuto dobu vyřídit také občanský průkaz, který dospělého stojí jeden tisíc a dítě 500 korun, podmínkou však je vyzvednutí na pracovišti Ministerstva vnitra ČR v Praze,“ upozornila Kateřina Škarková, vedoucí správního oddělení, které vydávání cestovních dokladů na Magistrátu města Jihlavy zajišťuje.

O něco levnější variantou je vydání dokladů do pěti pracovních dnů, kdy cestovní pas pro dospělého stojí tři a dítě tisíc korun, občanský průkaz pak dospělého vyjde na 500 a dítě na 300 korun.

REKLAMA

Standardní doba vydání cestovního pasu nebo občanského průkazu je do 30 dnů. Cestovní pas pak stojí dospělého 600 a dítě 100 korun. Občanský průkaz pro děti do 15 let stojí 50 korun, pro starší je zdarma.

Do států EU lze použít jako cestovní doklad občanský průkaz. S občanským průkazem lze odcestovat také do Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska, Albánské republiky, Bosny a Hercegoviny, Gruzie, Makedonské republiky, Moldavské republiky, Srbské republiky a také na Island a Černou Horu.

Upozornění na kontrolu dokladů však platí i pro ty, kteří cestují do států mimo EU s platným cestovním pasem. „Zjistěte si u velvyslanectví daného státu, jakou minimální dobu platnosti cestovního pasu cizí stát vyžaduje a zda je ke vstupu a pobytu na jeho území třeba vízum,“ připomíná Kateřina Škarková. Aktuální informace o podmínkách cestování naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz.

REKLAMA