fotoaparatČervencový úplněk je prvním ze tří večerů, kdy bude mimořádně otevřené Museum Fotoateliér Seidel (MFS) v Českém Krumlově. Agentuře Mediafax to v pátek řekl Petr Hudičák z muzea Fotoateliér Seidel.

Díky tomu dostanou lidé v pátek 15. července a pak znovu 13. srpna a 12. září příležitost prohlédnout si tuto památku s výkladem kostýmovaných průvodců a v dobovém osvětlení, které jí dodá jinou atmosféru.

MFS se tak připojilo k projektu pohádkového království nazvanému Poznávání památek za letních úplňků. „Prohlídka v noci má zvláštní kouzlo i rytmus. Lidé přestávají spěchat, jsou pozornější a otevřenější. Mají tedy větší příležitost vcítit se do osudů lidí, kteří zde žili, pracovali nebo se tu nechávali vyfotografovat,“ říká Petr Hudičák.

K muzeu patří i zahrady, které nyní vypadají podobně jako za časů rodiny Seidelovy. Při pěkném počasí budou centrem dění, protože organizátoři na úplněk připraví noční projekci nejvzácnějších fotografií ze Seidelovy sbírky. Promítnou celkem 120 snímků, ale také na Šumavu a další místa, z nichž mnohá dnes už zcela změnila svou tvář. V případě, že bude večer deštivý, přesune se vše do interiéru muzea.

Zároveň organizátoři za úplňku představí novinku na webu www.seidel.cz, protože i ten již má své hvězdy. "Galerie slavných osobností, které se zde nechaly portrétovat, se postupně rozrůstá, po hercích z Divadelního spolku Kašpar si před objektivem zadováděly například členky brněnského divadla Malé(h)ry, v němž účinkuje i Bára Seidlová. Podobnost jejího jména je sice čistě náhodná, ale návštěva muzea herečky nadchla," dodal Hudičák.

Prohlídky za úplňku nazvané Poklady Fotoateliéru Seidel jsou připraveny od 20.30 do 23.00. Začínají ve 20.30, 21.00, 21.30 a 22.00, vždy potrvají necelou hodinu. Muzeum je nabízí v češtině, v němčině a v anglickém jazyce. Vzhledem k omezené kapacitě je vhodné se předem objednat na internetových stránkách MFS nebo na telefonu 380 712 354.

Za vstupenku na prohlídku muzea spojenou s promítáním zaplatí dospělí 150 korun, studenti 105 Kč a děti od 6 do 15 let 75 korun. "Kdo si bude chtít vychutnat jenom noc v zahradě s projekcí Seidelových fotografií, bude ho vstup stát padesátikorunu. Více informací a možnosti rezervace najdou zájemci na adrese www.seidel.cz/uplnek," doplnil Hudičák.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA