Nejlepší nově uvedenou českou hrou roku 2010 je Očištění. Ocenění poroty 78 kritiků v anketě časopisu Svět převzali představitelé Jihočeského divadla v sobotu 5. března 2011 na slavnostním předání Cen Alfréda Radoka.

Tuto cenu obdrželo Jihočeské divadlo poprvé v historii. Hlavním tématem hry Očištění, jejímž autorem je Petr Zelenka, je snaha spisovatele Michala ulevit svému svědomí po té, co spáchal hrůzný čin - vyzpovídat se z něj v televizní reality show.

Hra Očištění v režii Martina Glasera patřila na repertoáru Jihočeského divadla k titulům pro náročného diváka a svou derniéru měla 20. ledna tohoto roku. Hlavní roli spisovatele Michala ztvárnil ředitel divadla Jiří Šesták, scénu navrhl Jaromír Vlček, držitel ceny Alfréda Radoka za rok 2008 za scénografii k pražskému Odcházení Václava Havla.

„Tato cena dává zejména domácímu publiku jasnou zprávu, že se mu ze současné české produkce dostává skutečně to nejlepší. Další dobrá zpráva je, že Jihočeské divadlo si vypracovalo takovou reputaci, že mu elitní autoři svěří své texty k české premiéře. Věřím, že i tato cena přispěje k upevnění důvěry v to, že umělecký program současného vedení činoherního souboru je správný,“ uvedl šéf činohry Martin Glaser.

Ceny Alféra Radoka se letos udělovaly již po devatenácté. Jsou udělovány za nejzajímavější počiny v oblasti činoherního divadla a za původní texty a hlavním cílem této dramatické soutěže je napomáhat vzniku nových divadelních textů.

Na slavnostním předání Cen Alfréda Radoka byla dále vyhlášena inscenace roku, nejlepší ženský a mužský herecký výkon, nejlepší hudba, talent roku 2010 či vítěz každoroční anonymní dramatické soutěže.

zdroj: MEDIAFAX
Díky služebnímu psovi policisté v Praze včas objevili pohřešovaného seniora
REKLAMA