telc balon ikonaZahájení jubilejního 30. ročníku multižánrového hudebního festivalu Prázdniny v Telči se odehraje již tento pátek 27. července na nádvoří zámku v Telči. Slavnostní zahajovací ceremonie festivalu se tradičně odehrává v různém duchu a věrní návštěvníci Prázdnin v Telči tak už mohli zažít zahájení pohádkové, renesanční, africké, irské, šamanské, benátské či židovské. Letos se kvůli blížícímu datu údajného konce světa promění celý zámek ve slavný Restaurant na konci vesmíru, tedy prapodivný podnik, který britský spisovatel Douglas Adams popsal jako perfektní místo pro oslavu konce světa.

Hlavní program konce vesmíru začne v půl deváté vystoupením Szidi Tobias, vynikající slovenské zpěvačky s podmanivým hlasem a jiskrným šarmem, které se v posledních letech podařilo uloupit srdce milovníků a milovnic šansonu. Szidi Tobias je více než důstojnou nástupkyní slavných zpěvaček jako byly Edith Piaf či Eva Olmerová. Svým chraplavým a zároveň sametovým hlasem vysílá mezi diváky písně plné melancholie, radosti i bláznovství, které zároveň rozohňují i uklidňují.

REKLAMA

Po kouzelné Szidi nastoupí energická kapela Traband s frontmanem Jardou Svobodou v čele a doposud klidnou atmosféru promění v divoký rej patřičný pro poslední večírek na celém světě. „Traband je srdeční záležitostí mnoha našich pořadatelů a během všech vystoupení Trabandu na minulých ročnících Prázdnin v Telči jsme si užili nádherné a roztančené koncerty,“ řekl o pražské kapele organizátor festivalu Milan Kolář.

Poslední drink na posledním večírku

Brány telčského zámku se v den zahájení otevřou v sedm hodin večer a za nimi bude na hosty čekat groteskní svět. V něm se setkají s roztodivnými bytosti ze všech koutů a časů vesmíru, a budou svědky nevídaných jevů, jež se nebudou odehrávat pouze na hlavním nádvoří, ale i na nádvořích vedlejších, v zahradě a také v nově zrekonstruované zámecké konírně. „Koncert Trabandu se odehraje právě v konírně, která je po rekonstrukci opravdu krásná. Abychom ji hned na začátku nezničili, nechali jsme tam natáhnout červený koberec a tak to tam vypadá opravdu slavnostně. Jako v Karlových Varech,“ dodal Milan Kolář. Součástí Restaurantu na konci vesmíru bude také kosmický bar a degustační ochutnávka nevídaných, téměř mimozemských pochutin.

Protože je letošní ročník Prázdnin v Telči jubilejní, bude se na zahájení v dobré míře vzpomínat na ročníky minulé. Kromě oficiálních interpretů budou ve volných chvílích na různých místech hrát různorodé kapely, jejichž vystoupení připomenou, že nepostradatelnou součástí všech ročníků Prázdnin v Telči byli, jsou a budou věrní fanoušci a muzikanti, kteří si rádi zahrají v telčských podloubích anebo někde u vody. Vždyť právě takto v Telči mnohokrát hráli například Vlasta Redl, Jaroslav Samson Lenk, Žalman & spol. či Honza Brož z Devítky.

Třicet let, to není konec světa

Pokud ceremoniál a výstup umělců na zahájení nevyvolá takový potlesk, který by způsobil výbuch supernovy, bude festival pokračovat ještě dalších šestnáct dní a nocí. Na hlavní scéně na nádvoří Státního zámku v Telči vystoupí během festivalu nejen přední čeští hudebníci, jako je Iva Bittová (29. 7.), Vladimír Mišík (1. 8.), Bratři Ebenové (2. 8.), Robert Křesťan (6.8.), Michal Prokop (8. 8.) či Radůza (12. 8.), ale i zahraniční hosté, například španělští Keltové Street Wings a Sliotar (4. 8.) či romantický irský písničkář a pianista Duke Special (7. 8.), který vystoupí na nádvoří s písničkářkou Markétou Irglovou.

Aktuální tiskové zprávy a více informací o programu a novinkách Prázdnin v Telči 2012 najdete na www.prazdninyvtelci.cz.


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA