divadlo_taborVýročí 45 let od založení slaví tento týden nová budova divadla Oskara Nedbala v Táboře. Divadlo je raritou - má totiž jedno jeviště a dvě hlediště a v minulosti jej proslavily i známé televizní pořady.

Večer se zde odehraje slavnostní představení s názvem Strakonický dudák v podání členů divadla z Mladé Boleslavi.

Autorem návrhu a projektu nové budovy, která je propojená se současnou starou budovou divadla Oskara Nedbala, je architekt Václav Drozda. Ten dostal zakázku počátkem 60. let minulého století. Důvodem stavby nové budovy byla tehdy potřeba navýšit kapacitu kulturního stánku a vzniklo tak nových 650 míst.

"V sousedství historické divadelní budovy byly vykoupené empírové domy a jejich propojením vznikla v roce 1965 nová divadelní budova s jevištěm pravoúhle propojeným s jevištěm starého divadla," řekl agentuře Mediafax dramaturg Marcel Kříž.

Tak se stalo táborské divadlo světovou raritou s jedním jevištěm a dvěma hledišti. Součástí budov je kavárna s klubem či výstavní prostory.

Nová budova byla otevřena v červenci 1965 Tylovým Janem Husem, ovšem oficiálně byl provoz zahájen až 31. října 1965 Jiráskovou Lucernou v podání činohry pražského Národního divadla.

I když divadlo nemá vlastní soubor, hostují zde divadla z celé republiky, včetně těch nejslavnějších pražských. Často se zde střídají i známá herecká jména, slavní zpěváci a písničkáři.

Divadlo se také dostalo do podvědomí televizních diváků, především v osmdesátých a začátkem devadesátých let, kdy zde vzniklo mnoho dílů zábavného pořadu Možná přijde i kouzelník s Oldřichem Kaiserem, Jiřím Lábusem, Jiřím Kornem a Jaroslavou Hanušovou.

Původní táborské divadlo, tedy stará část, dostala jméno podle slavného rodáka Oskara Nedbala (1874-1930). Významný hudební skladatel, dirigent a virtuóz, člen slavného Českého kvarteta vystudoval v Táboře gymnázium a rád na město svých dětských a studentských let vzpomínal.

První stálá divadelní budova, otevřená 17. října 1840, vznikla na místě dnešního divadla z původní obilní sýpky. Teprve po zbourání Pražské brány se vytvořilo místo pro novou budovu, postavenou roku 1887. Její tvůrci si vzali za vzor stavbu Národního divadla v Praze, symbol kulturního obrození českého národa. Dokládá to nejen novorenesanční tvar průčelí táborské divadelní budovy, ale také podoba a výzdoba interiérů včetně hesla "Tábor sobě" nad oponou jeviště v komorním sále.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA