REKLAMA

ocisteniPrestižní divadelní anketa o Ceny Alfréda Radoka zveřejnila své nominace v osmi kategoriích za uplynulý rok 2010 v českých divadlech. Očištění v režii Martina Glasera je nominováno v kategorii Nejlepší nově uvedená česká hra roku 2010, řekla produkční činohry Jihočeského divadla Radka Váchová. 

O výsledcích ankety rozhodují prostřednictvím svého hlasování přední kritici v rámci časopisu Svět a divadlo (SAD). Ceny Nadační fond Alfréda Radoka předá 5. března v pražském divadle Komedie, které bylo spolu s Dejvickým divadlem (Praha) a Klicperovým divadlem (Hradec Králové) nominováno v kategorii Divadlo roku.

zdroj foto: www.jihoceskedivadlo.cz

Mimo divadel z metropole září i hrstka mimopražských divadel, jako například Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, které je za Očištění v režii Martina Glasera nominováno v kategorii Nejlepší nově uvedená česká hra roku 2010.


Jihočeské divadlo získalo k novince autora Petra Zelenky exkluzivní práva jako vůbec první a v české premiéře ji uvedlo již 12. února 2010. Tematicky tvořila hra Očištění první část trilogie projektu „Český rok“, který tvořil hlavní dramaturgickou linii činohry Jihočeského divadla roku 2010. "Citlivým tématem trilogie byla osobní i společenská morálka a její proměny i měnící se postoje k základním etickým otázkám. Trojici dramatických příběhů doplnila vedle Očištění hra Vajgl, která 6. února získala Cenu českého divadla v kategorii Divadelní počin roku 2010 a do třetice hra Komunismus slovenského dramatika Viliama Klimáčka," řekl režisér Glaser.

Hlavní roli ve hře Očištění ztvárnil ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták. Mimořádnou scénu, ve které se odvíjí i nečekaná televizní show, navrhl Jaromír Vlček - držitel ceny Alfréda Radoka za scénografii k pražskému Odcházení Václava Havla za rok 2008.


V kategorii o nejlepší nově uvedenou českou hru za rok 2010 byla vedle Očištění nominována Kauza Médeia (A studio Rubín), Noc oživlých mrtvol (Klicperovo divadlo Hradec Králové) a Prase aneb Václav Havel ´s Hunt For a Pig (Divadlo Husa na provázku, Brno).

Na slavnostním předávání cen bude vyhlášena také inscenace roku, nejlepší ženský a mužský herecký výkon, nejlepší hudba či talent roku 2010. Součástí večera bude i vyhlášení vítěze každoroční anonymní dramatické soutěže.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA