slovanska epopej_001Čtvrtým dnem pokračuje protestní pochod obyvatel Moravského Krumlova do Prahy. Během pondělí pokračuje procesí v cestě z Jihlavy do Pelhřimova. "Dopoledne postavíme infostánek v Třebíči, po poledni budeme vysvětlovat lidem na náměstí v Jihlavě, proč by bylo dobré, aby epopej zůstala na Moravě," řekl starosta města Tomáš Třetina (TOP 09).

V rámci pondělního putování by měl pochod urazit 70 kilometrů. "Dnes se chceme dostat až kus za Pelhřimov. Máme v řadách zdatné sportovce, takže věříme, že by se to mohlo podařit," uvedl jeden z organizátorů Vladimír Kuchař.

REKLAMA

Podle něj zatím pochodu přeje počasí. "Nejdůležitější je, že neprší. Ráno bývá teplota okolo osmi stupňů a přes den i dvanáct. Vyložená zima není a pochodující se zahřejí čajem, který jim dodáváme," řekl Kuchař s tím, že nikdo z účastníků si nestěžoval na únavu. "Všichni jsou naopak velmi rádi, že se připojili," dodal Kuchař, který dlouhodobě bojuje za Slovanskou epopej.

Během jednoho dne ujde dvacet až třicet pochodujících vždy přibližně padesát kilometrů, cesta vede často po turistických pěšinách lesem. "Zájem obyvatel byl veliký, museli jsme je rozdělit do skupinek, které se střídají. Během cesty se k nim přidávají i místní lidé," řekl starosta.

Protestní pochod vyvrcholí podle Třetiny 3. listopadu před zastupitelstvem Hlavního města Prahy. "V osm ráno, před jeho zasedáním, budeme před budovou. Věřím, že pražští zastupitelé najdou odvahu zařadit jednání o epopeji do programu schůze a pak budou hlasovat podle svého úsudku, svědomí a zdravého rozumu a ne podle přání dvou stranických sekretariátů," prohlásil starosta. Účastníky pochodu při pokojném happeningu podpoří navíc další dva autobusy plné obyvatel moravského městečka.

Z politiků nesouhlasí s umístěním pláten Slovanské epopeje ve Veletržním paláci zastupitelé z TOP 09. Tvrdí, že jde o nedůstojné řešení pro Prahu i pro dílo Alfonse Muchy. Stěhováním plátna údajně utrpí a náklady na převoz ve výši zhruba 50 milionů korun jsou podle nich zcela zbytečné. "TOP 09 bude navrhovat Slovanskou epopej ponechat v Moravském Krumlově do zajištění stálých prostor pro její umístění v Praze," prohlásil zastupitel Václav Novotný.

Starosta Moravského Krumlova agentuře Mediafax řekl, že galeristé z Prahy zatím nepožádali o povolení k vjezdu do města, aby mohli do hlavního města odvézt zbývajících 15 pláten Muchova cyklu. "Mělo by se tak stát v průběhu listopadu. Přesný termín ale galeristé kvůli velkému mediálnímu zájmu tají," dodal Třetina.

ZDROJ: MEDIAFAX


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

REKLAMA