jindrich hradec_ikonaJindřichův Hradec a Karviná jsou dvě města, kde se žije nejlépe a naopak nejhůře v České republice. Vysoká škola ekonomická spolu se společností MasterCard sestavila už po čtvrté žebříček 63 měst podle platů, nezaměstnanosti, kriminality či zdraví lidí, informovala agenturu Mediafax PR manažerka projektu Anna Suchá.

“Jihočeský kraj reprezentovalo ve studii pět měst: Jindřichův Hradec, Písek, České Budějovice, Tábor a Strakonice. Na celkovém prvním místě se umístil Jindřichův Hradec s 91,81 indexních bodů. Výborné šesté příčky dosáhl s 88,35 indexními body Písek. O příčku níže ho následovalo krajské město, České Budějovice (87,88 indexních bodů). Mezi deseti nejlepšími městy se objevil i Tábor, který v průzkumu získal 87,56 indexních bodů. A šestnáctou příčku obsadily Strakonice s 86,73 indexními body,“ uvedla Anna Suchá.

REKLAMA

Oproti loňskému roku, kdy byla pozornost věnována kvalitě života a ekonomické kondici 50 nejvýznamnějších českých měst, má veřejnost nyní nově k dispozici srovnání šedesáti tří největších měst České republiky, a to z hlediska sociální situace. Města Jindřichův Hradec, Písek, České Budějovice, Tábor a Strakonice zastupovala ve studii Jihočeský kraj.

“Města Jihočeského kraje se i v minulých letech v průzkumech MasterCard česká centra rozvoje těšily velmi dobrým celkovým výsledkům. Proto není umístění města na vrcholu žebříčku nikterak nečekané. V tomto městě byl zaznamenán nejnižší počet trestných činů na 1000 obyvatel a zároveň také nejnižší hodnota násilných činů na 10 tisíc obyvatel, což souvisí s výbornými výsledky na trhu práce,“okomentoval první místo v žebříčku René Wokoun, ředitel Střediska regionálních a správních věd Vysoké školy ekonomické, vedoucí metodického týmu studie MasterCard česká centra rozvoje.

Spolu s Českými Budějovicemi vykazuje město Jindřichův Hradec s 22 % k 30. 4. 2011 druhý nejnižší podíl dlouhodobé nezaměstnanosti. Registrovaná nezaměstnanost, která v Jindřichově Hradci činí 5,4 %, je pak třetí nejmenší v republice. Mezi negativní faktory ovšem patří v poměru s ostatními městy nízký starobní i invalidní důchod

"Nepochybně jsem příjemně překvapen a také nadmíru potěšen, že se naše město umístilo v hodnocení socioekonomické studie mezi 63 městy na nejvyšší příčce. Pozitivní je zejména vysoká míra bezpečnosti a nízká nezaměstnanost. Naopak nemám radost z negativního hodnocení v oblasti nízkých starobních a invalidních důchodů. Ocenění za tyto výsledky patří především bezpečnostním složkám, státním, společenským a humanitárním organizacím a v neposlední řadě i zaměstnavatelům a pracovníkům městského úřadu,“ uvedl starosta města Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (ČSSD)

Na druhém místě celorepublikové studie skončila Praha, na třetím pak Hradec Králové. Naopak na poslední příčce skončila severomoravská Karviná. Podle studie jsou města v Čechách bezpečnější a bohatší na práci. Na Moravě je naopak obtížnější najít zaměstnání a lidi tu trápí vyšší kriminalita. Nejhůře dopadl Moravskoslezský, Karlovarský, Olomoucký a Jihomoravský kraj.

Praha skončila jako druhé nejlepší město. Vděčí za to hlavně šlapající ekonomice. Její obyvatelé mají velké platy a rychle seženou práci. Kdyby se v Praze méně kradlo, byla by na prvním místě.

Brno se umístilo 22. kvůli kriminalitě a nezaměstnanosti. A Ostrava patří dokonce k desítce nejhorších, v té figuruje ještě dalších osm měst z Moravy. Zato mezi deseti premianty je jen jeden moravský zástupce - Třinec.

Morava byla na tom špatně i v minulosti, ale za posledních pár let se tu situace ještě ztížila, a to hlavně kvůli hospodářské krizi, která region postihla výrazněji než Čechy. Ekonomické rozdíly (platy, nezaměstnanost) mezi západem a východem země se tak zvětšují.

Zajímavé je, že výsledky projektu, který porovnával 63 největší měst Česka, odpovídají i zjištěním sociologů. Podle jejich vyjádření lidé nejčastěji odpovídali na dotaz, kde by chtěli žít - že v jižních Čechách.

Zdroj: MEDIAFAX


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA