Nový systém provzdušňování, který je důležitý při čištění odpadní vody, získá čistírna v Suchdole nad Lužnicí na Jindřichohradecku. Technici tu v těchto dnech pracují na výměně aeračních elementů.

REKLAMA

 

nova cistirna suchodol

„Pod tímto názvem si mohou lidé představit zařízení, které zajišťuje provzdušňování vody v procesu jejího čištění. Její okysličování napomáhá životu bakteriím, které při čištění odpadních vod hrají důležitou roli,“ vysvětlil vedoucí provozního střediska Třeboňsko společnosti ČEVAK a.s. Petr Kohout.

Práce na samotné výměně systému provzdušňování začaly v polovině dubna. Nejdříve bylo třeba jednu linku odstavit a celou ji strojně i ručně vyčistit. Vzniklý kal je odvážen k likvidaci na čistírnu odpadních vod České Budějovice. Pak se celý provzdušňovací systém rozmontuje, vyčistí a vymění se jeho jednotlivé části. Ještě předtím, než se celé zařízení znovuuvede do provozu, jej ještě důkladně otestují.

Současně s tím zaměstnanci vodohospodářské společnosti kontrolují a podle potřeby mění i ostatní opotřebované nebo poškozené díly. Jakmile bude první linka zprovozněna, budou práce pokračovat na další lince.

Práce obyvatelé nijak nezaznamenají a nebudou mít ani negativní dopad na životní prostředí. Ba naopak. „Původní aerační elementy již byly ve špatném stavu, nové zajistí lepší využití kyslíku ze vzduchu, minimální tlakové ztráty a tím i úsporu energie,“ dodal Petr Kohout.

Práce budou hotovy do konce června a čistírna tak bude připravená na hlavní turistickou sezonu.

 

REKLAMA