rondel ikonaZámecký Rondel v Jindřichově Hradci prošel v průběhu roku 2012 významnou opravou exteriéru. Výměna poškozené krytiny, oprava krovu a fasády stála bezmála 5,5 milionů korun. Během opravy byly ve vrcholové makovici nalezeny historické dokumenty. Výjimečná renesanční stavba architekta Baltazara Maggi bude opět v návštěvnické sezóně 2013 zdobit dvě prohlídkové trasy zámku.

Rondel patří k nejvýznamnějším kulturně společenským bodům jindřichohradeckého regionu a zároveň představuje jednu z pěti staveb kruhového půdorysu, které se dochovaly na území České republiky. „Oprava renesančního zahradního altánu byla jednou z priorit aktivit Národního památkového ústavu na letošní rok, a proto na ní bylo z rozpočtu vyčleněno 5.476.443,- Kč,“ upřesňuje ředitel českobudějovického pracoviště NPÚ Mgr. Petr Pavelec.

REKLAMA

Oprava Rondelu probíhala od března do listopadu 2012. Stávající poškozená krytina byla odstraněna a opět pokryta pražským prejzem. Zachováno zůstalo původní konstrukční řešení krovu, vyměněny byly pouze dílčí narušené části. Výraznou změnou prošla barevnost fasády, která se navrátila k renesanční podobě. Dosavadní vzhled nahradila terakotová barva v kombinaci s pískovou. Kvůli opravě bylo nutné postavit speciální lešení v celé výšce budovy, které dosáhlo neobvyklé délky 40 km. Z důvodu ochrany cenného zlacení interiéru kopule bylo nezbytné vytvořit její provizorní zastřešení.

rondel pred po

K neočekávanému nálezu došlo během oprav vrcholové makovice. Byly v ní objeveny kovové pouzdro a plechová krabička obsahující různorodé archivní prameny od konce 19. století do poloviny 20. století. Kromě písemných zpráv o předchozích opravách obsahoval nález také fotografie Černínů, jejich zaměstnanců a řemeslníků, kteří se na opravě podíleli, tehdejší noviny nebo programy jindřichohradecké opery z 50. let 20. století. „Tradice zanechávání vzkazů následujícím generacím nebyla přerušena ani tentokrát,“ uvádí kastelán jindřichohradeckého zámku PhDr. Václav Bis. „Do nově vyrobeného pouzdra jsme přiložili vydání místního deníku ze dne nálezu, brožuru o zámku a městu, ale také flashdisk s projektovou dokumentací a fotografiemi z průběhu opravy,“ upřesňuje kastelán.

Nový vzhled zámeckého Rondelu bude moci veřejnost poprvé obdivovat již o nadcházejícím víkendu 8. – 9. prosince 2012, kdy se na zámeckém nádvoří budou konat tradiční Adventní dny.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA