V úterý 31. března v odpoledních hodinách, v době, kdy v celém kraji řádil silný vítr a hasiči, a to nejen ti na výjezdu, ale také například na operačním středisku, se museli potýkat s jeho mnohačetnými následky, byl ohlášen v obci Mirovice na Písecku požár kostela.

 

REKLAMA

pozar kostela mirovice HZS 31032015 1

Požár byl na tísňovou linku ohlášen ve 13:58 hodin. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanic Písek a Blatná, svolány byly jednotky SDH obcí Mirovice, Čimelice a Rakovice. A právě dobrovolní hasiči z Mirovic byli u požáru jako první. Jejich velitel potvrdil zprávu přijatou na tísňovou linku 112 o požáru kostela. V době příjezdu hasičů hořela plamenem celá střecha kostela o třech nadzemních podlažích. Osádky všech osmi vyslaných cisteren, automobilového žebříku a automobilové plošiny okamžitě zahájily hasební práce.

„V kostele a ani v bytech, které stavebně přímo na kostel navazují, kromě správce nikdo nebyl. Správce nebyl nijak zraněn,“ ubezpečila mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Zasahujícím hasičům se podařilo z kostela vynést několik obrazů, dřevěné plastiky, dřevěné harmonium a další vybavení. Řídící důstojník na místo povolal krytý nákladní automobil, do kterého hasiči vše naložili a odvezli na stanici mirovických hasičů. Požár nijak neohrozil schránky uložené v kolumbáriu v prvním nadzemním podlaží kostela. Na mirovickou stanici byl také evakuován byt správce.

Ve 14:56 hodin byl vzhledem k rozsahu požáru a množství zasahujících hasičů a techniky vyhlášen II. stupeň poplachu. V 16:15 hodin velitel zásahu nahlásil lokalizaci požáru.

pozar kostela mirovice HZS 31032015 3

Poté, co hasiči dostali požár pod kontrolu, se ukázalo, že zásah bude ještě velmi náročný a pravděpodobně zdlouhavý. Pod ohořelými trámy krovu, a jak hasiči dalším průzkumem zjistili, tak i nad obytnou částí i po několika hodinách hašení ještě hořelo především v podbití či pod oplechováním. A plamenné hoření stále intenzivně podporoval silný vítr. Bylo tedy nutné rozhodnout, jakým způsobem bude krov stržen, aby bylo možné vše dohasit. Stržení pomocí háků se nedařilo, odřezání trámů z automobilové plošiny nebylo bezpečné pro zasahující hasiče. Další možností, jak střešní trámy odstranit, bylo pomocí automobilového jeřábu, který by těžké trámy zvednul a dostal na zem. Na požářiště byl nejprve povolán automobilový jeřáb ze stanice ve Strakonicích. Jeho technické parametry však byly nedostačující, proto musel na místo přijet větší a silnější jeřáb z českobudějovické stanice. Hasiči jeřábem strhávali postupně jednotlivé trámy krovu, čímž vytvořili prostor pro dohašování i nepřístupných částí střechy. Práci jim „ulehčila“ část střechy nad lodí kostela, která se po několika hodinách propadla. Zbylé trámy hasiči strhli pomocí trhacích háků a vše řádně dohasili.

pozar kostela mirovice HZS 31032015 2

Foto: HZS Jihočeského kraje

Celý zásah komplikoval silný vítr, který především neustále rozdmýchával plameny a zároveň znemožňoval bezpečné ustavení výškové techniky.

„Pro desítky zasahujících hasičů zásah byl, je a minimálně do rána stále ještě bude, velice náročný. Hasiči se na požářišti pravidelně střídají, a to včetně velitele zásahu či obsluhy techniky. Co bylo příčinou vzniku požáru a jaká bude nakonec celková škoda, to bude zkoumat vyšetřovatel HZS Jihočeského kraje společně s Policií ČR pravděpodobně až zítra, kdy bude požár zcela uhašen a bude jim umožněn vstup na požářiště,“ sdělila ještě v úterý před půlnocí mluvčí.


Informace ze středečního dopoledne

Po celou noc se na požářišti v Mirovicích střídaly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů. Před půlnocí z místa odjel automobilový jeřáb a část zasahujících jednotek. Střechu a krovy pak dohašovali písečtí profesionální hasiči společně s místní dobrovolnou jednotkou.

V sedm ráno pak proběhlo další střídání píseckých hasičů, kdy do práce nastoupila nová odpočinutá směna. V 9:24 hodin velitel zásahu nahlásil úplnou likvidaci požáru.

Na požářišti v tuto chvíli již jsou vyšetřovatel HZS Jihočeského kraje, policisté a za církev biskup, kteří budou vyšetřovat příčinu vzniku požáru a stanovovat výši vzniklé škody.


„Po požáru kostela v Mirovicích z 31. března byla stanovena výše vzniklé škody celkem na 4 miliony korun, z toho 2 miliony na budově, 1 milion na zařízení mobilního operátora, které bylo umístěno na střeše, a 1 milion na interiéru kostela. Hodnota uchráněného majetku činí 1 milion korun. Jedná se především o obrazy, harmonium, sochy a další věci, které se hasičům podařilo v průběhu hašení vynést z hořícího kostela a zachránit. Příčina vzniku požáru je stále vyšetřována, v úvahu připadají zatím všechny možné verze,“ doplnila ve středu odpoledne Vendula Matějů.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

REKLAMA