krizova_cestaLesy ČR úspěšně dokončily obnovu křížové cesty u kaple Dobrá voda v blízkosti obce Ktiš na Prachaticku. Jaromír Kříha, ředitel Lesního závodu Lesů ČR Boubín, řekl v úterý agentuře Mediafax, že samotná kaple i křížová cesta stojí na místě už od roku 1874.

Radost tak budou mít hlavně turisté, kteří lokalitu v hojné míře navštěvují. Křížová cesta obsahuje 14 zastavení v kruhu o průměru asi 50 metrů

„V rámci obnovy cesty jsme všechna zastavení nahradili zastaveními buď upravenými-kamennými, to u těch, které se dochovaly. Zcela nová zastavení-dřevěná jsme pak instalovali v těch případech, kdy se jednotlivá zastavení v průběhu doby z různých důvodů nedochovala. Křížová cesta je zakončena ručně tesaným, dřevěným křížem,“ poznamenává Jaromír Kříha.

Hlavní část obnovy křížové cesty proběhla vloni, kdy podnik nechal zároveň rozebrat a poté znovu postavit i všechny kamenné podstavce. Rekonstrukci křížové cesty Lesy ČR platily z Programu 2000, kterým podnik celostátně podporuje veřejně prospěšné funkce lesů. Náklady na rekonstrukci dosáhly částky kolem 100 tisíc korun.

Místo kaple a křížové cesty leží na úpatí vrchu Ktišská hora (911 metrů nad mořem) v blízkosti turistické trasy Ktiš – Miletínky a je přístupná z lesní cesty Křížovická na polesí Prachatice. V daném místě se nachází také hranice turisty velmi oblíbeného Vojenského prostoru Boletice a Chráněné krajinné oblasti Blanský les.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA