REKLAMA

Kulový blesk poničil čerpací stanici úpravny vody v Javorníku na Prachaticku. Vzácný přírodní atmosférický jev dokázal zničit výtlačné vodovodní potrubí uložené v zemi a kompletní vybavení stanice.

 

REKLAMA

„Zpočátku jsme měli podezření na útok zlodějů nebo vandalů, nakonec se ukázalo, že za všechno může příroda. Síla blesku byla tak velká, že kromě narušení výtlačného potrubí dlouhého 150 metrů, došlo následně i k vylétnutí nádrže na vodu. Ta prorazila železobetonový strop,“ popsal vedoucí provozní oblasti Jih společnosti ČEVAK a.s. Miroslav Ježík.

Protože blesk čerpací stanici zcela vyřadil z provozu, zajistili vodohospodáři pro obec Javorník náhradní zásobování pomocí cisteren s pitnou vodou. Ve středu se již dařilo obec zásobit s pomocí čerpadla. Na opravách se intenzivně pracuje.

Kulový blesk je přírodní atmosférický jev, jehož výskyt je obvykle vázán na bouřkové počasí. Projevuje se jako kulovitý útvar nejčastěji o průměru několika centimetrů až decimetrů, různých barev od žluté po modrou. Po dobu několika sekund až minut se pohybuje různými směry, zaniká výbuchem, ale i zcela poklidně.

Věda považuje již dlouhou dobu existenci kulového blesku za nesporně prokázanou celou řadou důvěryhodných pozorování. Jak teoretické vysvětlení, tak i experimentální simulace tohoto jevu v laboratoři za definovaných a opakovatelných podmínek jsou však dosud nedosažitelné.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA