U pondělního požáru na Strakonicku, kdy hořelo pole a přilehlý les, musel pomáhat hasit i policejní vrtulník.

Dne 10. srpna byl čtyři minuty po 13. hodině ohlášen požár pole u Tourova, místní části Bavorova. K události postupně vyjelo 16 jednotek požární ochrany, a to jednotky Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje ze stanic Vodňany, Strakonice, Prachatice, České Budějovice a Písek, dále jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Drahonice, Netolice, Vlachovo Březí, Dub, Čepřovice, Strunkovice nad Blanicí, Bavorov, Protivín, Vodňany-Pražák, Milenovice, Vodňany. Na začátku hasebních prací pomáhal s hašením požáru i vrtulník Policie ČR.

REKLAMA

„Při prvotním odhadu se jednalo o požár pole na ploše cca 150 hektarů, následně pak byl tento odhad snížen na cca 58 hektarů. Požárem tedy byla zasažena plocha 26,5 hektaru obilí a 30,5 hektaru strniště, přičemž se požár rozšířil i do přilehlého lesa. Ten byl zasažen na ploše cca 0,2 hektaru,“ upřesnila zastupující tisková mluvčí jihočeských hasičů Jana Neškodná.

Ve 14:02 byl vyhlášen 3. stupeň poplachu, v 15:07 byl požár lokalizován.

Hasiči předběžně stanovili příčinu vzniku požáru, předpokládají, že jej zažehla jiskra, která vznikla při sečení obilí kombajnem. Přesný důvod je nadále předmětem vyšetřování, určí jej vyšetřovatel jihočeských hasičů a policie.

Vzniklá škoda byla předběžně stanovena na 515 tisíc korun.

Foto: vyšetřovatel ZPP HZS Jihočeského kraje, ÚO Strakonice, nprap. Robert Matulka

REKLAMA