soud_kladivkoZe smrti pacienta je obžalován lékař strakonické nemocnice Václav Zacharda. Jak informuje páteční Mladá fronta DNES, muž, který stojí před soudem, však vinu odmítá.

Případ se týká pacienta, který v lednu 2009 zemřel na chirurgii po operaci žlučníku. Po zákroku byl jeho stav dobrý, ale druhý den se prudce zhoršil, krvácel do dutiny břišní. I přes snahu lékařů zemřel.

Obžalovaný lékař u operace nebyl, měl však noční službu na oddělení a podle obžaloby špatně vyhodnotil situaci a léčebný postup.

“Mrzí mne to, ale vinen se necítím. Z výpovědí dalších svědků jasně vyplívá, že jsem udělal vše pro to, abych takovému následku zamezil,“ uvedl 55letý lékař Václav Zacharda.

V jeho prospěch hovoří výpovědi kolegů lékařů, včetně primáře Jana Chlada. Podle jeho názoru byl pacient rizikový, operace se uskutečnila bez komplikací a jeho stav se začal zhoršovat až druhý den.

Znalci se nyní rozcházejí v tom, zda za pochybení může Zacharda nebo někdo jiný z nemocnice. Nyní soud případ odročil a počká si na další hodnocení znalců.

Není to jediný případ úmrtí pacienta, který je u strakonického soudu projednáván. Stále nebyla dořešena kauza z července 2008, kdy zemřel novorozenec a po něm i jeho čtyřiačtyřicetiletá matka. Soudní líčení by mohlo být ukončeno letos na podzim.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA