mlyn_hosloviceV pořadí již čtvrtou sezonu zahájí v sobotu nejstarší dochovaný vodní mlýn v Čechách v Hoslovicích na Strakonicku. Agenturu Mediafax o tom v úterý informovala Markéta Špeciánová z Muzea středního Pootaví.

Ve vodním mlýnu začne 9. dubna další sezona akcí, kterou připravilo Muzeum středního Pootaví Strakonice. "Součástí zahájení sezóny bude akce s názvem Míšeňské jablíčko, která bude obsahovat pečení chleba, představení a sázení původních odrůd ovocných stromů za účasti zástupců Freilichtmusea Finsterau," řekla Špeciánová.

O týden později se pak návštěvníci mohou těšit na kulturní akci s názvem Jaro přichází. "Půjde o představení jarních zvyků, bylinek a čajů v lidovém léčitelství. V květnu pak chystáme i Krajáč plný mléka. Lidí se budou moci seznámit se zpracováním mléka, výrobou sýrů, tvarohu a pečením chleba," dodala Markéta Špeciánová.

Nejstarší a jedinečně dochovaný vodní mlýn v Čechách stojí 17 kilometrů od Strakonic. V roce 2005 schválil Jihočeský kraj odkup této výjimečné památky a po náročné rekonstrukci za desítky milionů korun začal o dva roky později opět fungovat.

Výjimečný byl způsob života posledních vlastníků, kteří se od padesátých let izolovali od společnosti. Odmítli veškerý technický pokrok, proto poslední dochovanou technickou úpravou je žentour za stodolou. V areálu zakonzervovali tradiční venkovský způsob života - nebyla zavedena elektřina, chybělo sociální zařízení, obytné místnosti tvořily malou část budovy. Díky tomu byl mlýn včetně dalších staveb a pozemků v autentickém stavu tak, jak jej znali obyvatelé Hoslovic a okolí po celá staletí. První písemná zpráva o mlýnu je už z roku 1654. Jedná se o nejstarší dochovaný vodní mlýn nejen v Čechách, ale i ve střední Evropě.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA