zabaSpeciální ochranu mají teď žáby u silnice vedoucí ze Strakonic na Volyni. Ta má zabránit jejich úhynu, když zdolávají frekventovanou vozovku, uvedla pro agenturu Mediafax mluvčí města Irena Malotová.

Řadu let hynuly pod koly automobilů v této lokalitě stovky žab, až nyní město ve spolupráci s ochránci zvířat přišlo na to, jak obojživelníky zachránit.

“V přístupu do komunikace žábám brání 40 centimetrů vysoké mantinely. Ty žáby nepřelezou ani nepřeskočí. "Pásy směřují obojživelníky do propusti pod silnicí. Tudy se bez újmy dostanou na druhou stranu vozovky,“ prozradila mluvčí radnice.

Jedná se o každoroční jarní tah žab, které se z míst zimního spánku přesouvají do vody, kde se rozmnožují. “Především ropuchy obecné míří od lesa přes silnici do nedalekého rybníčka,“ vysvětlil Ondřej Feit z odboru životního prostředí města Strakonice.

Různé přechody pro žáby či jinou zvěř vznikají také u jiných tras, například nově budovaná silnice R4 vedoucí z Písku na Prahu přes Novou Hospodu má takových přechodů několik. Kolem celé komunikace je zároveň plot, aby na ni zvěř nemohla vběhnout.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA