REKLAMA

Každý rok 20. března se slaví Světový den ústního zdraví. Za cíl si klade zvýšit povědomí o významu ústní hygieny, a podpořit tak zdraví ústní dutiny. Letos je tento mezinárodní svátek zaměřen na „Úsměv na celý život“ – zdravý úsměv, který vyjadřuje pozitivní přístup k životu, který je známkou zdraví a štěstí, a který by proto měl doprovázet děti, dospělé i seniory na každém kroku.

 

REKLAMA

 

rozhovor zubni hygiena milada halkova strakoniceJakou pozornost věnují lidé zdraví ústní dutiny a jak se dá správnou dentální hygienou předejít závažným onemocněním, o tom v rozhovoru mluvila Milada Hálková, zubní lékařka a ortodontistka s 36letou praxí působící ve Strakonicích.

Vědí lidé, jak mají pečovat o své zuby?

Lidé mnohdy nevědí, jak o zuby pečovat, ale hlavně to ani nechtějí vědět. A naopak ti, kteří mají o péči o svůj chrup zájem, využijí informace od svých stomatologů nebo od dentálních hygienistek. Jen v našem okrese jich pracuje sedm.

Pokud se o chrup nestarají správně, jde spíše o lenost, či nevědomost?

U špatné péče o chrup se snoubí nevědomost s leností, ale mnohdy je to i panický strach z návštěvy zubního lékaře.

Mění se zásady péče o chrup s věkem? Jakou roli hrají ve zdraví našich zubů stravovací návyky?

Věk hraje v péči o chrup důležitou roli. Zuby se mají začít čistit, jakmile vyrostou, ale samozřejmě to musí dělat rodiče. Minimálně do sedmi, osmi let je třeba děti kontrolovat, protože si zuby samy dokonale nevyčistí. Důležitá je v tomto věku prevence kazu stálého chrupu, a to preparáty fluoru dle rady zubního lékaře. U větších dětí je potřeba alespoň namátková kontrola a samozřejmě od roku věku dítěte 2x ročně prohlídka u stomatologa. Po prořezání stálého chrupu, cca ve 13 letech,  je potřeba naučit se mimo kartáčku a pasty používat ještě další pomůcky. Také stravování je samozřejmě důležité, ale ne až tak zásadně.

K čemu může zanedbávání ústní hygieny vést?

Špatná péče vede ke kazům, komplikacím kazů, zánětům dásní, parodontitidě, nakonec pak ke ztrátě zubů a samozřejmě k nutnosti jejich náhrady.

Jak lze náležitou ústní hygienou předcházet kardiovaskulárním onemocněním, cukrovce, snížené obranyschopnosti či implantaci kloubů?

Příliš se nemluví o tom, že onemocnění parodontu zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy, revmatické artritidy, některých druhů rakoviny, onemocnění respiračního aparátu, diabetu a v neposlední řadě riziko předčasného porodu. Proto by měli všichni věnovat péči o svůj chrup dostatek času i pozornosti.


Pět kroků pro váš úsměv na celý život

Pacienti zubních ordinací se dělí podle svého postoje k ústnímu zdraví na dvě skupiny. Jedna skupina vidí příčiny svých dentálních potíží především ve vnějších vlivech (jako je dědičnost, nefungující zdravotní systém, politika, pojišťovny, lékaři atd.), o kterých tvrdí, že je nezná anebo že je sama neumí a nemůže ovlivnit. Tito lidé hledají řešení svých problémů a nemocí hlavně v činnosti jiných lidí – zdravotníků, institucí, státu, zkrátka všude jinde, jen ne u sebe. Druhá skupina dobře ví, že se v první řadě musí spolehnout na sebe, protože pro sebe může udělat to, co nikdo jiný. Výjimku samozřejmě tvoří skutečně postižení a vážně nemocní lidé, kteří se bez pomoci institucí, státu a odborníků neobejdou.

Stejně jako budova, která má pevně stát a odolávat různým vlivům, musí mít i prevence zubního kazu a nemocí parodontu dobré základy. Ty jsou u dětí a jejich výchovy k ústní hygieně v rodinách, ve školkách, školách. Na takových základech pak mohou vyrůst potřebné denní návyky v péči o chrup a ústní dutinu po celý život. Mezi základní pravidla prevence dentálních onemocnění patří:   

1.    Pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky (každých šest měsíců),
kteří zkontrolují chrup, odhalí případné problémy a poradí, jak zlepšit ústní hygienu.

2.    Čištění zubní pastou s fluoridy (ráno a večer), které pomáhají chránit chrup před kazem, vznikajícím následkem působení bakterií zubního plaku.

3.    Používání mezizubních čisticích pomůcek (mezizubních kartáčků a dentálních nití),
které umožňují mechanické čištění povrchu zubů nedostupných pro zubní kartáček.

4.    Používání antibakteriální ústní vody, která očistí povrchy sliznic a zároveň odstraní z povrchu zubů zbytky zubního plaku po mechanickém čištění.

5.    Žvýkání žvýkaček bez cukru, které zvyšuje produkci slin, a tím pomáhá neutralizovat kyseliny v zubním plaku a zároveň posilovat zubní sklovinu.

S dítětem by rodiče měli poprvé navštívit zubního lékaře mezi půlrokem a rokem jeho života. Prevence zubního kazu je u malých dětí založena především na opatřeních ve výživě a v ústní hygieně. Za vznik návyku pravidelného mechanického čištění zubů jsou zodpovědní hlavně rodiče, u kterých musí dítě vidět, že si sami pravidelně čistí zuby, a kteří to musí dítě naučit tak, aby bylo postupně schopné provádět ústní hygienu správně a efektivně a aby porozumělo souvisejícím výživovým doporučením. Mezi ně patří především omezení konzumace cukrů. Dítě by mělo dostat večer po posledním jídle a vyčištění zubů už jen čistou pitnou vodu. Po uložení ke spánku totiž výrazně klesá produkce slin, které během dne umí účinně pomáhat s očišťováním zubů a do určité míry chrání proti zubnímu kazu.

Na pravidelné preventivní prohlídky by k zubnímu lékaři měli chodit i lidé, kteří nosí celkovou snímací náhradu. Jenom tak je možné včas objevit a léčit některé problémy jako například dráždění a otlaky ústní sliznice, mykotické ústní infekce nebo opotřebení náhrad, které potom neplní dobře svoji funkci. O snímatelné náhrady je třeba pravidelně pečovat podobně jako o vlastní zuby – umývat je a čistit, hlavně večer.


Mýty v péči o chrup

V ordinaci lékaři často slýchávají:

„zuby se mi kazí, protože to máme v rodině“
Zdědit zubní kaz jako nemoc prakticky nejde. Příčinou zubního kazu je především zubní plak, který je nutné pravidelně odstraňovat. Dědičné mohou být v rodině návyky v ústní hygieně, stravovací zvyky a podobně. Takové tvrzení je tedy mýtus, stejně jako ta následující.

„v těhotenství se zuby kazí více“
Zubní kaz nevznikne bez zubního plaku, čistý zub se tedy nekazí ani v těhotenství. Tvrzení maminek, že přišly o zuby v důsledku těhotenství, protože si dítě bralo z jejich zubů vápník, což je oslabilo natolik, že se zkazily a musely být odstraněny, se nezakládá na pravdě. Je to výmluva a hledání viníka jinde než u sebe.

„dočasné zuby u dětí není potřeba důsledně čistit“
Zuby malých dětí jsou k tvorbě zubního kazu obzvláště náchylné. Sklovina dočasných zubů
je měkčí a slabší než sklovina zubů stálých. Tato skutečnost v kombinaci s nedokonalým čištěním a nesprávnou stravou v čele se sladkými nápoji přispívá k rychlému vzniku kazů. Přitom stav dočasných zubů výrazně ovlivňuje, jak budou vypadat ty stálé. Při předčasné ztrátě dočasných zubů navíc hrozí i ortodontické anomálie (rovnátka).

„tvrdší zubní kartáček je účinnější“
Kartáček by rozhodně neměl být příliš tvrdý, protože by mohl poškodit dásně a po delším používání i zubovinu kořenů zubů s následkem vzniku krčkových defektů. Na druhou stranu, extrémně měkké kartáčky mají zase malou čisticí účinnost, proto nejsou vhodné ani tyto, alespoň ne pro většinu populace, která není ochotná čistit si zuby kartáčkem dvakrát denně dvacet minut. Jako nejvhodnější odborníci nejčastěji doporučují měkké kartáčky.

„čím dražší zubní pasta, tím lépe“
Cena zubní pasty není pro úspěch ústní hygieny rozhodující, důležitý je dobrý zubní kartáček, správná technika a dostatečná doba čištění zubů. Zuby se dají vyčistit dokonce i bez zubní pasty, ta ale celý proces čištění zkracuje. Některé zubní pasty navíc přináší benefity v podobě hojivých a antiseptických účinků, pomáhají snižovat citlivost krčků nebo vyspravit počínající mikroskopické defekty zubní skloviny při procesu vznikajícího zubního kazu.

„žvýkačky vytahují výplně ze zubů“
Žvýkačka vytáhne jen nevyhovující výplň, například prasklou nebo takovou, pod kterou
je kaz, a upozorní tak na problém. Navíc žvýkání žvýkaček bez cukru zvyšuje tvorbu slin, které pomáhají smýt ze zubů zbytky jídla a pomáhají neutralizovat kyseliny plaku na zubech, poškozující zubní sklovinu. Pouhé žvýkání však nemůže nahradit čištění zubů kartáčkem, je to jen vhodný doplněk ústní hygieny.

Ladislav Korábek, Stomatologická klinika 1. LF UK a VFN Praha

Informace o správné ústní hygieně také na webových stránkách www.sduz.cz.


ČTĚTE DÁLE: Dentální hygiena je základ aneb Jak zdraví úst ovlivňuje celkový zdravotní stav organizmu

http://www.i-vysocina.cz/zdravi/dentalni-hygiena-je-zaklad-aneb-jak-zdravi-ust-ovlivnuje-celkovy-zdravotni-stav-organizmu


Přehled akcí konaných u příležitosti Světového dne ústního zdraví

20. BŘEZNA
•    Český rozhlas Dvojka, Dobré ráno, Česko, rozhovor s MUDr. Robertem Houbou, viceprezidentem České stomatologické komory, téma: Světový den ústního zdraví
•    Český rozhlas Dvojka, Dobré ráno, Česko, tematické vysílání se soutěží o ceny
•    Česká televize, Dobré ráno – hosté Mgr. Jan Kovařík, za organizační tým Světového dne ústního zdraví, MUDr. Radomír Otýpka, krajský mluvčí České stomatologické komory v Ostravě, dentální hygienistka Jana Malcharová, DiS., s praktickou ukázkou
•    Poradna s dentální hygienistkou, OC Chodov, Praha
•    Poradna s dentální hygienistkou, OC Černý Most, Praha
•    Poradna s dentální hygienistkou v obchodech COOP Terno, v 5 městech
(seznam měst naleznete na www.sduz.cz)
•    Poradna s dentální hygienistkou v lékárnách Dr. Max, v 25 lékárnách Dr. Max
(seznam lékáren naleznete na www.sduz.cz)
•    Zábavné odpoledne s Veselými zoubky, Liberec (OC NISA)
•    Zábavné odpoledne s Veselými zoubky, Hradec Králové (FUTURUM)

21. BŘEZNA
•    Poradna s dentální hygienistkou, OC Černý Most, Praha
•    Poradna s dentální hygienistkou, OC Chodov, Praha
•    Poradna s dentální hygienistkou v obchodech COOP Terno, v 5 městech
(seznam měst naleznete na www.sduz.cz)

22. BŘEZNA
•    Poradna s dentální hygienistkou, OC Černý Most, Praha
•    Poradna s dentální hygienistkou, OC Chodov, Praha

23. BŘEZNA
•    Česká televize, Dobré ráno, rozhovor s PaedDr. Lenkou Kubrichtovou,
téma: ZDRAVÉ ZUBY

V České republice organizuje Světový den ústního zdraví Česká stomatologická komora za podpory partnerů Listerine, Signal a Wrigley a ve spolupráci s Asociací dentálních hygienistek ČR, Českým zeleným křížem, Sdružením studentů stomatologie ČR, programem ZDRAVÉ ZUBY, lékárnami Dr. Max a dm drogerií. V rámci oslav Světového dne ústního zdraví je pro zájemce připravena spousta akcí zaměřených na prevenci zubních onemocnění. Jejich aktuální přehled je zveřejněn na webových stránkách www.sduz.cz.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

 

REKLAMA