divadlo_na_helfenburku_oldstarsNetradiční divadelní projekt pořádá pro návštěvníky hradu Helfenburk v červenci studentská umělecká skupina OLDstars.  Na rozlehlém nádvoří největší české středověké zříceniny připravuje HOSTINU NA HELFENBURKU. Kombinace jídla a rozmanitých kulturních zážitků pod širým nebem odstartuje v sobotu 16. července 2011 krátce po poledni.

„Potrava těla půjde ruku v ruce s potravou duše. Menu nabízí kombinaci středověkých pokrmů a textů světových autorů. K rožněnému seleti nabízíme degustaci slavných her Williama Shakespeara, pečené brambory budeme servírovat k Hansi Christianu Andersenovi a vše bude se zeleninou předkrmem k Astrid Lindgrenové nebo Ingmaru Bergmanovi,“ glosuje denní nabídku jeden z pořadatelů Zdeněk Charvát. „Harfový koncert středověké a renesanční hudby umocní požitek z hodování pod širým nebem,“ slibuje mluvčí projektu Daniel Brátka.

„Kostru hostiny budou tvořit výjevy ze slavných i méně známých her Williama Shakespeara.“ Se scénickou montáží z díla alžbětinského velikána pražský soubor v červnu vystoupil v rámci Open air programu na festivalu Divadla evropských regionů v Hradci Králové, nebo na soutěžním festivalu studentských divadel Mladá scéna v Ústí nad Orlicí. Na podzim s inscenací navštíví Bratislavu.

Pro nejmenší děti OLDstars na hradě zahrají v brzkém sobotním odpoledni třeba osvědčenou pohádku Hanse Christiana Andersena PASÁČEK VEPŘŮ, se kterou v Praze ve spolupráci s nadací Archa Chantal objíždějí dětská oddělení fakultních nemocnic. Naposledy se známým příběhem benefičně vystoupili na festivalu Mezi ploty v Bohnické psychiatrické léčebně.

Odpolední program počítá s netradiční verzí inscenace hry amerického dramatika Neila La Butta TRŮN MILOSRDENSTVÍ. Současný text popisuje, v reakci na teroristické útoky, neschopnost některých z nás žít svoje osobní životy. Moderní hra bude ostře kontrastovat se staletými hradbami Helfenburku.

Hlavním večerním lákadlem budou dvě novinky – SEDMÁ PEČEŤ a BRATŘI LVÍ SRDCE. Dva tajemné příběhy vznikají za svitu loučí přímo pro rozpadající se Helfenburské paláce: „Romantické místo bez elektřiny se nám na celý týden stává domovem,“ žertuje osmnáctiletý Brátka který v první z inscenací zkouší jednu z hlavních rolí. „Necháváme se inspirovat středověkými obrazy Tance smrti, čteme Apokalypsu, hrajeme šachy. Pouštíme se do existenciálního příběhu o hercích, moru a konci světa, který už od křížových výprav netrpělivě očekáváme,“ popisuje přípravy openair premiéry její režisérka Zuzana Malá. „Experiment na motivy pohádky Astrid Lindgrenové BRATŘI LVÍ SRDCE je tragédie, která začíná podobně, jako Hamlet končí – všichni umřou,“ představuje druhý premiérový projekt jeden z herců Jaromír Beránek.

Společnost budou dělat návštěvníkům na hradě také volně se pasoucí kozy a ovce. Po půlnoci z hradeb nejvyšší věže organizátoři spustí plátno a rozjede se filmový maraton studentských filmů. Po náročném programu mohou diváci přespat přímo na hradě ve spacáku v „maltézském stanu“ na druhém nádvoří. Dvoudenní zážitek vyvrcholí nedělní romantickou snídaní na hradbách.

„Kyvadlová doprava z nedalekého Bavorova bude zajištěna, stačí se zarezervovat na našem webu: www.oldstars.cz“, dodává praktickou informaci na závěr Daniel Brátka.

Hostina na Helfenburku je dalším z tradičních prázdninových projektů OLDstars. Za deset let existence pražského souboru jich proběhlo několik: Soubor kočoval severočeskými vesnicemi s vozem a divadelní inscenací „Sen noci svatojánské“. Hrál „Temný kabaret“, „Kladivo na čarodějnice“ a „Ronju, dceru loupežníka“ pod širým nebem v Citadele hladové zdi na Petříně. Loni mladí divadelníci rozžili muzikálem „Balada pro banditu“ lesní divadlo v Mašťově u Podbořan. Letos se v srpnu opětovně chystají na turné po dětských letních táborech s automobilovou verzí nesmrtelného příběhu „Romeo a Julie“.

Více informací o projektu lze najít na www.oldstars.cz/helfenburk                    
                                                                               
Vstupné: 150,- Kč (občerstvení je v ceně vstupenky!)
REKLAMA