strakoniceČástku 440 milionů korun si vyžádají dvě zásadní investice ve Strakonicích. Zatímco rekonstrukce úpravny vody na Hajské za 70 milionů korun bude dokončena už v červenci, úpravu čistírny odpadních vod za 370 milionů dokončí do konce roku.

Jak pro agenturu Mediafax v pondělí uvedla mluvčí města Irena Malotová, jde o jedny z nejvýznamnějších investic ve městě za poslední roky.

“V červenci bude do zkušebního provozu spuštěna rekonstruovaná úpravna vody na Hajské. Modernizaci vodárna již skutečně nutně potřebovala, neboť zastaralá a nevyhovující byla jak technologická, tak i stavební část úpravny,“ uvedl starosta Pavel Vondrys (SJS).

Díky nové technologii se uspoří takzvaná technologická voda, která je zapotřebí při čištění samotné úpravny vody, což se projeví ve snížených provozních nákladech. Vodárna dostane i novou technologii na zpracování kalů.

Během rekonstrukce byla produkce pitné vody nahrazena vodou z Římova a z Pracejovic. Od července, kdy opět začne fungovat úpravna v Hajské, by zvýšenou kvalitu vody měli poznat i sami odběratelé ze Strakonic a okolí. Ubude chlóru, z kohoutků by už neměla téct bíle zakalená voda.

Do druhé etapy se přesunula také intenzifikace čistírny odpadních vod. Nová linka pracuje již od března. Nyní je odstavena stará část čističky, která podstoupí rekonstrukci. Hlavním smyslem celé modernizace je zvýšení účinnosti při odstraňování fosforu a dusíku z odpadních vod.

Tato investiční akce by měla být dokončena do konce letošního roku.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA