loutkyHistorickou, 80 let starou malovanou oponu k loutkovému divadlu, objevili před časem na půdě Muzea středního Pootaví ve Strakonicích. Jak pro agenturu Mediafax uvedl ředitel muzea Miroslav Špecián, opona byla zachovalá a téměř neporušená.

Oponu vymaloval strakonický rodák Jarko Dvořák Šumavský (1887 – 1964). "Dá se říci, že opona spatřila opět denní světlo tak trochu náhodou, našli jsme ji při opravách krovu," řekl Špecián. "Věděli jsme, že na půdě je nějaká tyč zabalená do hadrů. Co to je, jsme však nezkoumali. Až když řemeslníci dělali úpravy krovu, snesla se tyč dolů a objevili jsme vlastně tento unikát," dodal.

Zachovalost opony obdivovala i konzervátorka muzea Nela Vadlejchová. "Je to trochu zvláštní, že se tak dobře dochovala. Bude to asi tím, že byla srolovaná a neprášilo se na ni," domnívá se.

Olejomalba o rozměrech 3,5 x 2,7 metru zachycuje výjev ze známé divadelní hry Švanda Dudák. Pochází z roku 1930 a ke svému účelu pravděpodobně sloužila až do začátku 60. let minulého století.

"Na druhé straně opony je skica, ze které je možné vyčíst, že tehdejšími divadelními režiséry byli pánové Jan Filip, Antonín Voráček a Zdeněk Rauz. Opona je natolik zachovalá, že její čištění zabere pouze několik dní," dodal ředitel muzea.

Opona bude po konzervaci vystavena pro veřejnost. Muzeum plánujeme, že ji pověsí do té části expozice, která je věnována loutkám.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA