zimni_prezutiPreventivní akce Zdravého města Strakonice a Policie ČR zaměřená na bezpečnost dopravy se uskutečnila ve středu 22. prosince 2010 v obchodní zóně na Katovické. Policisté zde na parkovišti u supermarketu kontrolovali používání zimních pneumatik a hloubku jejich dezénu. POLICEJNÍ KONTROLY ZIMNÍ VÝBAVY NEMÍJÍ ANI ŘIDIČE NA HLAVNÍ SILNIČNÍ TEPNĚ ČECH - DÁLNICI D1!

 

REKLAMA

Tentokrát nehrozily žádné pokuty. Naopak řidiči řádně obutých vozů se mohou těšit na slosování o ceny.

Význam preventivní zimní akce „Bezpečné pneumatiky základ bezpečné jízdy“ vysvětluje Jaromíra Nováková, tisková mluvčí územního odboru Policie ČR: „Ještě je stále dost řidičů, kteří se domnívají, že pokud jezdí bezpečně, vystačí s letními pneumatikami i v zimě. Přitom je prokázáno, že při brždění na sněhu z rychlosti 50 kilometrů v hodině potřebuje osobní vůz na letních pneumatikách o osm metrů více k zastavení, než vůz se zimním obutím. To znamená, že tam, kde řidič na zimním pneumatikách zastaví bezpečně třeba před dítětem, které nenadále vběhlo do vozovky, auto bez zimní výbavy je v takové chvíli bez šancí.“


Akce je součástí projektu Strakonice – moje město, který se mimo jiné zaměřuje právě na bezpečnou dopravu ve Strakonicích. „Pro kontrolu pneumatik jsme vybrali parkoviště v obchodní zóně, kde je zvláště nyní před Vánocemi velká koncentrace aut,“ říká projektový manažer MěÚ Michal Novotný. „Řidičům jsme rozdávali informační letáčky podle toho, zda obutí jejich vozu splňovalo či nesplňovalo podmínky bezpečného provozu.“ doplňuje Novotný. Děkovné letáky pro
zodpovědné řidiče, kteří jezdí ve vozech s odpovídajícím zimním obutím, budou dále slosovatelné o hodnotné ceny. Méně zodpovědní účastníci silničního provozu dostali varovný leták s žádostí o přezutí vozidla na vhodné pneumatiky.

Vylosování řidiči, kteří obdrží věcné ceny, budou oznámeni na stránkách www.zdravemesto.strakonice.eu ve čtvrtek 30. prosince 2010.

Celkem bylo zkontrolováno okolo350 vozů, z nichž 302 mělo vyhovující bezpečné zimní obutí (tj. s minimální hloubkou vzorku 4 mm), 12 řidičů vyjelo s vozy na letních pneumatikách a 7 řidičů mělo sjeté zimní gumy. Zbývajících cca 30 řidičů resp. jejich vozů mělo sice zimní obutí vyhovující normě (tj.minimální hloubka vzorku 1,6 mm), ale z hlediska bezpečného provozu nelze považovat tyto pneumatiky za zcela vyhovující. Porovnáme-li loňské výsledky preventivní akce, kdy zcela nevyhovující obutí (tj. letní pneumatiky, či sjeté zimní pneumatiky) mělo 14,7% kontrolovaných vozů, je letošní výsledek 5,4% výrazným zlepšením.

Preventivní akce byla podpořena z Revolvingového fondu MŽP ČR.

REKLAMA