REKLAMA

policie pyrotechnikV rámci obnovy táborského rybníku Jordán se s poklesem hladiny vody stále častěji nalézá množství vojenské munice. Jen v pondělí jí pyrotechnici zajistili 20 kilogramů, řekl v úterý agentuře Mediafax policejní mluvčí Miroslav Doubek.

Munici průběžně vyhledává specializovaná firma, která nálezy okamžitě oznamuje a následně předává policii. Poté ji přebírají pracovníci policejní pyrotechnické služby, která rozhoduje o dalším postupu a likvidaci munice.

REKLAMA

"Do současné doby nenastalo zjištění takového nálezu, který by ve zvýšené míře ohrožoval životy, zdraví a majetek občanů města Tábora. Přesto je nutné důrazně upozornit, že i mnohé, do této doby zajištěné nálezy, jsou při neodborné manipulaci schopné kdykoliv explodovat a způsobit lidem v blízkém okolí závažná až smrtelná poranění. Jen za pondělí pyrotechnici zajistili na 20 kilogramů různé vojenské munice, mimo jiné odborně likvidovali dvě nálože TNT o celkové hmotnosti dvou kilogramů," řekl Doubek.

Policisté proto upozorňují každého, že na staveniště rybníku Jordán platí zákaz vstupu. Jde v prvé řadě o bezpečnost občanů. Neuposlechnutí tohoto zákazu pak policisté mohou vedle domluvy či blokové pokuty řešit až postoupením přestupku do správního řízení, kde je možné uložit pokutu až do výše 30 000 korun.

"V souvislosti se zvýšením bezpečnostního rizika táborští policisté a městští strážníci zvýší dohled nad uvedeným prostorem, a to jak v denní, tak v noční době. Důrazně vyzýváme občany, aby v zájmu své vlastní bezpečnosti do prostoru rybníku Jordán nevstupovali. V případě jakéhokoliv podezření na objevení se vojenské munice k této v žádném případě nepřistupovali, nemanipulovali s ní a okamžitě o nálezu informovali policisty linkou tísňového volání číslo 158. Odnesení si suvenýru v podobě jakékoliv munice z rybníku Jordán může být mimo jiné kvalifikováno až jako spáchání trestného činu, konkrétně přečinu, případně až zločinu nedovolené ozbrojování. Pachateli pak u soudu hrozí mimo jiné až trest odnětí svobody na dobu až dvou let, potažmo až pěti či až osmi let," varoval Doubek.

"V případě vyhodnocení jakéhokoliv vážnějšího ohrožení života, zdraví a majetku občanů města Tábora svolá vedoucí Územního odboru Policie ČR, který je velitelem bezpečnostního opatření, krizový štáb, kde jsou vedle policistů zastoupeny i ostatní složky Integrovaného záchranného systému (IZS), zástupci Města Tábora a dalších dotčených složek. Již nyní jsou všechny zde zastoupené složky plně připraveny zajistit a provést i velmi rozsáhlá bezpečnostní opatření. Policie má v kompetenci vytýčení a zajištění určených bezpečnostních sektorů, hasiči pak z těchto prostor pomohou občanům s evakuací. V případě nutnosti má pak velitel opatření na základě nařízení vlády a po schválení Bezpečnostní radou Města Tábora možnost k plnění úkolů policie povolat i příslušníky Armády ČR," dodal Doubek.

Zdroj: MEDIAFAX


[prazskezpravy][/prazskezpravy]

[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]

[fcbpridejte][/fcbpridejte]

REKLAMA